VOLEI:Victorie si putin circ.Csu Galati-Csm 2 Bucuresti 3-0 (25-11,25-23,25-14)

14
Progrtamat neinspirat intre un meci de EHF Cupa Cupelor si unul de voilei masculin de prima liga,meciul dintre Csu Galati si Csm 2 Bucuresti a strans in tribunele salii “Siderurgistul” putin peste 50 de spectatori din care 10 parinti ai fetelor de la Csm 2 Bucuresti.Meciul a fost total la discretia “studentelor”care s-au impus cu 3-0 in fata unei echipe formata din junioare si a caror medie de inaltime cu greu depaseste 1,50 metri (vorba unui hatru din tribuna juma’ de buletin).Cel mai interesant moment al partidei s-a desfasurat la finalul primului set castigat categoric de Csu Galati cu 25-11,cand o persoana din delegatia bucuresteana impulsionata de pe margine de grupul de parinti a vrut sa scoata echipa de pe teren in semn de protest fata de deciziile arbitrului A1 care a intors in defavoarea bucurestencelor cateva puncte.Intr-adevar arbitrajul a fost slab astazi,a gresit de ambele parti ,a intors decizii de ambele parti,dar deciziile arbitrilor nu pot scuza pretatia jenanta a celor de la Csm 2 Bucuresti,scorul de 3-0 (11,23,14) ne scuteste de prea multe comentarii.
Setul I:Primul set al meciului a fost si cel mai contestat din punct de vedere al arbitrajului,pe teren galatencele au zburdat si au inregistrat si un record de puncte consecutive castigate ,de la 10-10 “studnetele”  au castigat 11 puncte consecutiv pana la 21-11.Evolutia scorului :2-0,2-2,3-3,4-4,4-8,7-7,8-8,10-10,20-10,21-11,25-11.
Setul II:Partea a doua a jocului a fost inceput in forta de galatence,a continuat in nota echilibrului dar pe final experienta Irinei Todasca si-a spus cuvantul si “studentele” s-au impus cu 25-23.Evolutia scorului:2-1,6-2,7-3,8-4,10-5,11-7,12-8,16-11,18-13,18-18,21-19,22-20,22-22,24-22,24-23,25-23
Setul III:Ultimul set al meciului incepe cu un usor echilibru dara pana la primul timp tehnic de odihna “studentele” se desprind decisiv.Evolutia scorului:1-1,3-3,5-3,8-3,9-5,10-7,11-7,12-8,16-9,17-11,21-13,23-14,25-14
 Pentru Csu Galati au jucat astazi:Ioana Stefu,Florina Alexandru,Ana Maria Berdila,Irina Todasca,Claudia Olariu,Oana
Oprea,Cristina Botezatu, Bianca Rusu,Mirela Bobaru-libero.Antrenori Ileana Berdila si Ion Ivanov.Dupa 5 etape Csu Galati este pe locul 3 cu 12 puncte iar etape viitoare se va deplasa in orasul vecin pentru a juca cu liderul seriei Csm Comision Braila.