HOCHEI:Au scapat usor.Dunarea-Sport Club Miercurea Ciuc 5-15 (0-4,2-7,3-4)

5
Finala mica a Cupei Romaniei dintre Csm Dunarea si Sport Club Miercurea Ciuc  s-a desfasurat intr-un anonimat total ,la primul fluier al bucuresteanului Valentin Lascar abia daca se numarau 50 de spectatori in tribunele patinoarului “Dunarea”,pe parcursul jocului tribunele s-au mai populat dar patinoarul tot gol a fost pentru un asemenea eveniment.Finala (mica) de astazi a fost total la discretia campioniulor de la Sport Club Miercurea Ciuc care au trecut de Csm Dunarea cu 15-5 (4-0,7-2,4-3),o diferenta de goluri decenta,dunarenii putand spune ca au scpat usor in fata liderului din Liga Mol.Prima parte a jocului s-a desfasurat sub dominarea aproape totala a ciucanilor.Primul gol al meicului a fost inscris la prima faza a meciului in secunda 13 a jocului.Dupa marcarea golului jocul se echilibreaza Dunarea are sansa egalarii dar Levente Eleks si Juraj Zemko rateaza situatii ideale de a marca.Pana la pauza ciucanii inscriu atat cat este nevoie pana la 4-0.
  Partea a doua a jocului este inceputa in aceiasi nota de cele doau echipe Sport Club marcheaza Dunarea incaseaza.De marcat marcheaza si Dunarea prin Stanislav Gavac (Michal Benadik,Attila Tanko) cand scorul era 5-0 pentru ciucani si Catalin Geru (Levente Elekes,Lukas Ruzika).Finalul de repriza nu este deloc favorabil pentru galateni pe langa obisnuitele goluri incasate in tabara galateana apar si pedepsele de rea conduita priml sanctionat este slovacul Lukas Ruzika iar cea de a doau este incasate de portarul Radu Viorel care dupa un gol primit arunca crosa suparat pe buna dreptate de evolutia oamenilor din fata sa.Dupa toata povestea cu eliminarea poratrul Radu Viorel paraseste gheata si lasa locul in poarta galateana tanarului Lucian Hangan.Si in acest joc veteranul portar galatean a limitat proportiile scorului.Inlocuitorul lui “Vio” in poarta Lucian Hangan are o evolutie buna chiar daca a incasat 7 din cele 15 goluri primite astazi de galateni.Repriza a treia este cea mai echilibrata,Dunarea marcheaza prima prin Stanislav Gavac (Boris Ruzicka) apoi slovacul reuseste dubla,beneficiind de superioritate numercica.Dupa dubla slovacului Gavac urmeaza patru goluri consecutive inscrise de ciucani iar Attila Tanko (Stanislav Gavac) inchide tabela la scorul 5-15.La finalul jocului organizatorii au oferit obisnuitele de acum distinctii pentru cei mai buni jucatori din cele doua echipe de la Dunarea a fost ales capitanul Catalin Geru iar de la Sport Club Miercurea Ciuc cel mai bun a fost desemnat slovacul Lubomir Hurtaj.Dunarea termina turneul final al cupei organizat pe patinoarul propriu pe locul 4 nereusind sa reprete surpriza de editia trecuta a competitiei cand a ocupat locul 3.