HOCHEI:Unii cu eliminarile, altii cu golurile.Dunarea-Steaua Rangers 4-10 (1-5,3-1,0-4)

21
Turneul final al cupei a debutat astazi cu o mare surpriza Corona  Brasov a invins cu 5-2 detinatoarea trofeului Sport Club Miercurea Ciuc si s-a calificat in marea finala a cupei,insa surprizele nu s-au inlantuit asa cum se asteptau cei peste 300 de spectatori prezenti in tribunele patinoarului iar Csm Dunmarea a pierdut cu 4-10 semifinala cupei cu Steaua Rangers Bucuresti.Prima parte a jocului se poate rezuma scurt,eliminarea si golul,Dunarea cu eliminarile iar Steaua cu golurile,4 din cele 5 goluri steliste din prima repriza au fost marcate in superioritate numerica.De mentionat ca si Dunarea a beneficiat de o superioritate numercica dar a profitat de ea dupa ce au marcat stelistii (in momentul deschiderii scorului stelistii erau in inferioritate numerica).Singurul gol galatean din prima parte a fost marcat de Juraj Zemko (Michal Benadik).
In partea a doua a jocului se “trezeste” si Dunarea si marcheaza gol dupa gol de la 1-5 scorul ajunge pana la 4-5 moment in care antrenorul stelist cere inspirat un time-out care a mai temperat din elanul ofensiv al galatenilor.Primul a marcat Lukas Ruzika  (Attila Tanko,Stanislav Gavac) in minutul 1.18,apoi dunarenii fructifica si ei o superioritate numerica si marcheaza prin Levente Elekes (Catalin Geru) iar  Stanislav Gavac (Lukas Ruzika) inscrie ultimul gol din acesta seara al galatenilor.
Repriza a treia se joaca dupa acelasi scenariu ca si prima,unii cu golurile atii cu neliminarile,la fel ca in prima repriza Dunarea este cu eliminarile iar Steaua cu golurile.Dunarea a starns in acesta ultima repriza un numar total de 7 eliminari iar Steaua a marcat 4 goluri.In ultima repriza nervii sunt intinsi la maximum se schimba si ceva pumni iar printre eliminatii reprizei se numara chiar poartarul galatean Radu Viorel (care a limitat si astazi din proportiile scorului).La finalul jocului organizatorii turneului au oferit si premii individuale pentru cei mai buni jucatori din fiecare echipe,de la Dunarea cel ales de organizatori a fost Radu Viorel iar de la Steaua cel premiat a fost Ioan Timaru.Turneul final al cupei continua si maine la patinoarul “Dunarea” de la ora 16.00,Dunarea va juca finala mica cu cealalta invinsa din semifinale Sport Club Miercurea Ciuc iar de la ora 19.30 invingatoarele zilei de astazi,Steaua Rangers si Corona Brasov  vor juca finala mare,ambele meciuri vor fi transmise in direct de Digi Sport 2.