VOLEI : Studentii au chinuit militarii. Csu Galati-Csa Steaua Bucuresti 0-3 ( 17-25, 20-25, 21-25)

4
Scapati de grijile preluarii lanternei rosii a diviziei A1, singurul obiectiv realizabil in acest final de sezon, dupa ce Csu Timisoara a pierdut pe teren propriu 0-3 meciul cu Csu Cluj Napoca, “studentii” galateni au cedat si ei 0-3 (17-25, 20-25, 21-25) tot pe teren propriu dar cu mult mai titrata Csa Steaua Bucuresti. Spre deosebire de alte jocuri in care nu au putut face fata adversarului astazi “studentii” au oferit o replica taioasa “militarilor” pe care i-au chinuit serios pana a ceda definitiv. Meciul a inceput cu o balba a arbitrilor, dupa ce au dat punct castigat pentru Galati la protestele vehemente ale tuturor stelistilor schimba decizia in favoarea guralivilor stelisti. Primul set de astazi a fost inceput mai bine de stelisti, la primul timp de odihna conduceau cu 8-4, galatenii revin si sunt aproape de egalare la 10-11, dar un time-out cerut inspirat de antrenorul stelistilor scoate din ritm echipa galateana (Manda serveste afara) si Steaua se desprinde in castigatoarea setului. Evolutia scorului : 2-4, 4-6, 4-8, 5-9, 6-10, 8-10, 10-11, 11-16, 12-17, 13-19, 15-20, 16-21, 17-25. In partea a doua a jocului, lista jucatorilor indisponibili se mareste cu inca un nume, universaulul Florin Oprea ramane pe banca iar locul sau a fost luat de coordonatorul de rezerva Marius Grigore, iar Ionut Manda a suplinit absenta lui Florin Oprea. In ciuda tuturor problemelor “studentii” pornesc bine in set conduc in repetate randuri sunt egalati si condusi,  se apropie din nou de stelisti la doar 1 punct, iar antrenorul stelistilor Daniel Banu intervine din nou cu un time-out la 12-13 si se repeta istoria din primul set. Evolutia scorului : 1-0, 2-1, 3-2, 3-5, 4-5, 5-5, 6-7, 7-8, 8-10,9-12, 11-13, 12-13, 14-16, 16-17, 17-20, 18-21,19-22, 20-25. Nici in setul trei galatenii nu le-au facut viata mai usoara stelistilor, “studentii” s-au tinut aproape de echipa militara pana pe final de set cand la 21-23, antrenorul stelistilor solicita inca un time-out dupa care se termina setul si meciul. Dupa jocul de astazi Csu Galati ramane pe locul 11 in clasament cu 6 puncte. Pana la finalul sezonului regulat “studentii” mai au de jucat doua meciuri ambele pe teren propriu, primul miercuri 28 februarie cu LPS Piatra Neamt iar cel de al doilea cu o posibila adversara din play-out Scmu Craiova. Csu Galati: Ionut Manda (capitan), Mihai Lazar, Florin Oprea, Stefan Somesan, Bogdan Ene, Marian Apostu, Dragos Tarlea-libero, Marius Grigore. Antrenor Ion Ivanov. Csa Steaua Bucuresti : Radu Tobosi, George Carpen, Cornel Miron, Rade Dacovic, Tudor Romanescu, Teodor Milotin, Vladimir Jovic-libero.