VOLEI:Experienta invinge tineretea.Csu Galati-Csm Comision Braila 0-3 (21-25, 24-26, 7-25)

4
Desi aparent un joc banal de divizia A2, meciul dintre Csu Galati si Comison Braila sau derby-ul “Dunarii de Jos” a adunat in sala de volei de la “Sidreurgistul” in jur de 200 de spectatori, asistenta record pentru Csu Galati in acest sezon.Atmosfera in tribune a fost incarcata, cele doua grupuri de suporteri prezente de la Galati si Braila s-au duelat in injurii si trivialitati un lucru mai rar intalnit la meciurile de volei dar specific duelurilor “sportive” dintre Galati si Braila.Pe teren, in ciuda diferentelor semnificative de varsta dintre cele doua combatante, cele doua echipe au jucat de la egal primele doua seturi, in setul trei dupa ce arbitrii au “trimis” setul doi la Braila, “studentele” au facut act cu prezenta pe fondul caderii psihice.Momentul psihologic al meciului s-a consumat in setul doi la scorul 24-25 pentru Braila, galatencele trimit mingea in teren dar arbitrul vede mingea afara si trimite punctul si setul la Braila, in protestrele vehemente ale spectatorilor galateni.Primele doua seturi ale jocului au fost echilibrate, brailnecele le-au castigat pe final gratie experientei si valorii superioare dar si a greselii inexplicabile de la finalul setului doi a arbitrilor.In ambele seturi “studentele” au oferit o replica taioasa liderului seriei, au condus dar au clacat pe final.Evolutia scorului : setul I 1-1,2-2,3-3,4-6,6-8,8-8,10-8,13-8,14-9,14-11,16-12,18-14,20-16, 20-20,21-22,21-25.Setul doi : 1-0,2-1,3-2,5-3,6-4,7-5,8-7,8-8,10-8,11-9,12-10,13-11,13-13,16-14,16-16,18-18,18-20,19-21,23-23,24-24,24-26.Setul trei a fost fara istoric, echipa din Braila a defilat iar “studentele” faceau cate un punct sporadic.Evolutia scoruliui:1-5,2-9,4-9,5-11,6-14,7-22,7-25.In jocul de astazi antrenoarea Ileana Berdila a rulat intreg lotul avut la dispozitie:Ioana Stefu-Ana Maria Berdila,Cristina Botezatu,Irina Todasca,Ioana Stoica,Roxana Petre,Mirela Bobaru-libero.Au mai evoluat:Florina Alexandru,Oana Oprea,Bianca Rusu si Ruxandra Danaila.In urma infrangerii de astazi Csu Galati termina prima faza a diviziei A2 pe locul 3 cu 24 de puncte iar in faza a IIa vor intalni Concordia Chiajna, Csm Comision Brtaila castiga seria Est a diviziei A2 iar in faza a IIa sta din cauza numarului impar din seria Est.
Voleibalistii de la Csu Galati nu au reusit sa ajunga la Bucuresti sa sustina jocul cu Cs Dinamo, acestia fiind intorsi din drum la Buzau.Decizia daca se va reprograma meciul sau vor pierde la masa verde prin neprezentare va fi luata de catre FRV zilele urmatoare.