FOTBAL: Egal echitabil. Fcm Dunarea-Viitorul Constanta 1-1 (0-0)

3
Mizerabilul stadion “Dunarea” (probabil ultima curatenie s-a facut pe vremea cand acolo juca Fc Otelul) a gazduit astazi meciul din prima etapa a returlui ligii a IIa din Fcm Dunarea si Viitorul Constanta, incheiat la egalitate 1-1 (0-0), cu Fcm Dunarea marcand golul egalizator cu doi jucatori mai putin pe teren. A fost un joc frumos, echilibrat rezultatul final fiind echitabil dupa aspectul general al jocului. Prima mare ocazie a meciului de astazi a apartinut galatenilor, in minutul 30 capitanul Ionut Enache rateaza o buan oportunitate de a marca. Dunarenii marcheaza cinci minute mai tarziu din lovitura de la 11 metri, prin George Barladeanu, dar arbitrii jocului nu valideaza golul desi mingea a tecut linia portii (video aici ). In minutul 51 George Carjan este eliminat dupa ce primeste al doilea cartonas galben in urma unui fault, primul cartonas galben a fost incasat de Carjan in minutul 27 dupa ce ex-otelarul a protestat la arbitrul asistent. Viitorul marcheaza in minutul 63 prin Aurelian Chitu. Noua minute mai tarziu Fcm Dunarea ramane in 9 jucatori dupa ce nou intratul Stelian Cucu vede al doilea cartonas galben, ambele cartonase au fost incasate de Cucu in urma faulturilor la acelasi jucator Romario Benzar. Cu doi jucatori in minus si cu deficit de un gol pe tabela galatenii nu dezarmeaza iar in minutul 77 Vali Munteanu scapa pe contraatac, dribleaza un fundas constantean si portarul si inscrie golul egalarii (video aici ), desi erau cu doi jucatori mai putin pe teren. Dupa egalare Dunarea tine de rezultat, Viitorul incearca golul victoriei dar galatenii se inchid bine in aparare si reusesc sa castige un punct nesperat, cu doi jucatori mai putin, in fata liderului seriei. Cu punctul obtinut astazi Fcm Dunarea ajunge la cota 20 de puncte si ramane pe locul 11 in clasament. Etapa viitoare Fcm Dunarea va juca pe terenul echipei Cs Otopeni. Fcm Dunarea : Nicusor Mastacan-Laurentiu Radu, Marian Marin, Daniel Florea, Costin Ghiocel, Vali Munteanu (87 Daniel Cristescu), Ionut Cioinac, Alexandru Cristea, George Barladeanu (59 Stelian Cucu), Ionut Enache (81 Radu Chelaru). Antrenori : Eugen Bastina si Valentin Stan.