HANDBAL: Au vrut dar nu au putut. Hc Otelul-Hc Dunarea Braila 22-27 (7-15)

4
Fara infrangere pe teren propriu in acest sezon, handbalistele de la Otelul au pierdut primul meci acasa chiar cand nu trebuia astazi in marele meci cu rivalele de la Hc Dunarea Braila. Desi au fost incurajate de o peluza superba otelarele, nu au facut fata presiunii meciului si au prestat cel mai slab joc de cand echipa este antrenata de Alexandrina Soare. Jocul a fost echilibrat doar in primele 10 minute ale meciului dupa care pentru otelare a inceput festivalul ratarilor iar brailencele marcau la aproape toate atacurile. In partea a doua scorul a luat proportii min 35: 7-15, min 40: 9-17 iar otelarele au mai salvat aparentele pe foinal de meci prin golurile Manuelei Manda. De remarcat in jocul de astazi prestatia excelenta a peluzei galatene, care a fost cu multe clase peste “ultrasii” de conjuctura veniti de peste Siret. Infrangerea de astazi coboara Hc Otelul pana pe locul 5 cu 23 de puncte. Dupa jocul de astazi urmeaza o pauza destul de lunga pentru galatence pana pe 31 martie cand vor juca la Baia Mare cu Hcm, LNHF se intrerupe pentru o actiune a echipei nationale la care vor participa si galatencele Diana Drutu si Nicoleta Tudor. Pentru Hc Otelul au marcat astazi: Manuela Manda 9 goluri, Roxana Bodarlau 5, Diana Drutu 3, Nicoleta Tudor 3, Catalina Cioaric 2. Evolutia scorului: minutul 5: 1-2, min 10: 5-5, min 15: 5-7, min 20: 5-8, min