HOCHEI: Victorie mare in finala mica. Csm Dunarea-Steaua Rangers 6-5 ( 1-2, 3-2, 2-1)

4
Hocheistii de la Csm Dunarea au obtinut o noua victorie mare (de data aceasta in finala mica) in fata celor de la Steaua Rangers Bucuresti. Galatenii s-au impus astazi cu 6-5 (1-2, 3-2, 2-1) la capatul unui meci spectaculos si echilibrat. Inainte de inceperea meciului a avut loc o scurta festivitate de retragere din activitatea sportiva a galateanului Andrei Nutu, festivitate la care au participat reprezentanti ai Csm Dunarea Galati, Fc Otelul Galati, Directia Judeteana de Sport Galati si ai Federatiei Romane de Hochei. Prima repriza a stat sub semnul echilibrului, Dunarea a deschis scorul in minutul 2 prin Levente Elekes (Catalin Geru), dar avantajul nu a rezistat decat 7 minute pentru ca in minutul 9 desi in inferioritate numerica Steaua egaleaza, Mihai Georgescu intercepteaza un puc la centrul terenului de la Szogyor Zoltan, scapa pe contraatac si egaleaza. Dupa egalare jocul treneaza si s eindreapta spre un egal la finalul primei reprize cu 49 de secunde inainte de final stelistii mai inscriu odata, de data aceasta in superioritate numerica si la prima pauza se intra cu 1-2. In partea a doua a jocului Dunarea arata mai bine in faza de atac, inscrie de trei ori, dar pacatuieste in faza de aparare, incaseaza 2 goluri ambele in superioritate numerica. Primul care a dat semnul revenirii a fost Stanislav Gavac, slovacul a inscris din sut de penalitate, dupa ce tot el a fost agatat de Ievgeni Pisarenko. cateva minute mai tarziu Dunarea preia conducerea prin Juraj Zemko (Martin Baron) la 3-2. Stelistii nu sunt de acord cu scorul de pe tabela si egaleaza la 3, dar vedeta si capitanul zilei de astazi Andrei Nutu (Levente Elekes) readuce Dunarea in avantaj 4-3. La fel ca in prima repriza pe final stelistii marcheaza din nou si la a doua pauza a jocului se intra cu 4-4. Repriza a treia este inceputa in forta de galateni care in primele 5 minute marcheaza de doua ori, prima data prin Juraj Zemko (Stanislav Gavac) iar a doua oara prin Martin Baron din pasele conationalilor sai Stanislav Gavac si Juraj Zemko. Dupa incasarea celor doua goluri Steaua se arunca in atac, scot si portarul de cate ori au ocazia dar reusesc sa marcheze o singura data prin Martin Person. Cea mai controversata faza a reprizei a treia si a jocului s-a desfasurat cu un minut si 39 de secunde inainte de finalul jocului, acelasi Person trimite pucul in bara , pucul cade in fata liniei portii aparate si astazi cu maiestrie de Radu Viorel, dar stelistii cer gol. Dupa indelungi discutii intre cei partu arbitri si capitanul stelistilor Ioan Timaru, arbitrul Lehel Gherghely vine si verifica poarta galateana si dicteaza reluarea jocului cu angajament din treimea galateana. Finalul de meci este urmarit de spectatori in picioare si scandand numele echiupei, Dunarea mai inregistreaza o victorie in fata stelistilor cea de a doua din acest sezon. In finala mica dupa victoria Dunarii scorul este 1-1, urmatorul joc este programat duminica 25 martie de la ora 17.00 la Bucuresti iar jocul 4 se va juca marti 27 martie la Galati. Lotul Csm Dunarea in jocul de astazi : linia I : Juraj Zemko, Stanislav Gavac, Boris Ruzicka, Martin Baron, Lukas Ruzicka, linia a IIa: Catalin Geru, Andrei Nutu, Levente Elekes, Attila Tanko, Szogyor Zoltan, linia a IIIa: Mircea Necula, Attila Kanya, Catalin Geru, Felician Secuianu, Vasile Mironov, linia a IVa: Alin Daniel Rusu, Horghidan Nicusor, Horghidan MIhai, Siliviu Manole. Portari: Radu Viorel si Lucian Hangan.