FUTSAL: Pas mare spre finala pentru vicecampioni. United-City’us II Targu Mures 7-2 (2-1)

3
Finalista editiei trecute a cupei, United si-a respectat blazonl in prima mansa a semifinaleleor actualei editii a cupei invingand cu 7-2 echipa secunda a detinatoarei trofeului City’us Targu Mures. Scorul a fost deschis rapid de vicecampioni, decisi sa transesze soarta calificarii in finala inca din primul joc, in minutul 3 prin Emilian Moldoveanu, iar in minutul 4.30 acelasi Moldoveanu reuseste dubla. Dupa primirea celor doua goluri liderul ligii secunde incerca sa marcheze iar in mintul 16, dupa o serie de interventii ale portarului Petriosor Tonita, inscriu prin Almasan. In partea a doua si cu avantaj fragil pe tabela vicecampionii trebuie sa forteze pentru a mari numarul de goluri marcate. Prima data marceaza in minutul 22 pentru 3-1 prin Catalin Ivan dupa ce City’us II a trimis mingea in bara de doua ori in aceiasi faza. Nici poaspetii nu abandoneaza lupta si in minutul 28 inscriu pentru 3-2. In minutul 33 Marius Grecu aduce linistea in tabara galateana cu un gol marcat dintr-o pozitie aproape imposibila si vicecampionii pot incepe recitalul. Minutul 38 aduce  doua goluri pentru viocecampioni primna data marcheaza prin Daniel Popliaca apoi prin Catalin Ivan. In ultimele doua minute ale jocului cu deficit de 4 goluri antrenorul muresenilor incearca sa reduca in handicap, scot portarul, iar acest lucru este speculat de Daniel Popliaca care inscrie in poarta goala din preajma semicercului propriului teren. Victoria de astazi este un prim pas pentru vicecampioni penmtru cea de a doua finala consecutiva de cupa. United: Petrisor Tonita (11 interventii), Grecu, Cojoc (capitan), Moldoveanu, Popliaca, Apostol, Dodan, Ilie, Buleandra, Bagu. Antrenor David Asandei. Returul semifinalei City’us 2- United  este programat sa se dispute miercuri 25 aprilie de la ora 17.30 la Targu Mures. In liga I vicecampionii vor juca in play-off cu Kse Targu Secuiesc, dupa sistemul cel mai bun din trei jocuri, primul joc la Targu Secuiesc iar celelalte doua la Galati.