RUGBY: Debut cu stangul. RCM Galati-CS Navodari 17-20 (7-7)

4
Rugbistii de la RCM Galati au debutat cu stangul in noul sezon de divizia A. Galatenii au pierdut astazi pe teren propriu 17-20 la pauza 7-7 jocul cu CS Navodari. Prima repriza a fost echilibrata, cele doua echipe si-au impartit superioritatea, prima parte a reprizei a apartinut oaspetilor iar in cea de a doua galatenii au echilibrat balanta. Echipa din Navodari a marcat prima un eseu pe care l-a si transformat. Replica galatenilor a venit promt si au marcat si acestia un eseu transformat. Pana la finalul reprizei echipa din Navodari mai culca o data balonul in terenul de tinta galatean, dar incercarea este anulata pe motiv de pasa inainte. Si actul secund este echilbrat, echipa din Navodari incepe mai bine, aduna puncte pretioase pe tabela, marcheaza 2 eseuri (netransformate) si o lovitura de pedeapsa. Pe finalul meciului se trezesc la joc si galatenii, se apropie mai des de terenul de tinta al echipei din Navodari si reusesc sa inscrie doua incercari dar din pacate pentru scorul final al partidei, netransformate. RCM Galati pierde startul in noul sezon al diviziei A, sezon in care se tinteste promovarea. In etapa a IIa a seriei Est din divizia A, RCM Galati, va juca pe terenul celeilalte componente a seriei, Callatis Mangalia, sambata 28 aprilie, jocul este ultimul din turul I al seriei. Urmatorul joc pe teren propriu al galatenilor este programat, sambata 19 mai, cu Callatis
Mangalia. Pentru RCM Galati au punctat astazi : Gabriel Partenie 2 eseuri, Danaila Gabriel 1 eseu si Marin Marian 1 transformare.