VOLEI: Final de sezon pentru studente. Csu Galati-Cs Rapid Bucuresti 0-3 ( 16-25, 22-25, 24-26)

2
Nici in cel de al doilea joc din play-off voleibalistele de la Csu Galati nu au reusit sa castige set in fata celor de la Cs Rapid Bucuresti, studentele cedand si astazi 0-3 (16-25, 22-25, 24-26) ultimul meci din acest sezon. Jocul de astazi s-a desfasurat sub semnul echilibrului, echipa care a gresit mai putin a castigat. “Studentele” au fost slabe la preluare, aproape inexistente la blocaj iar serviciile decisve au fost trimise direct afara. Setul I a fost echilibrat pana dupa primul timp de odihna tehnic dupa care in ciuda schimbarilor facute de Ileana Berdila rapidistele s-au desprins in castigatoare. Evolutia scorului: 1-1, 2-2, 4-4, 8-8, 8-11, 10-12, 11-16, 11-19, 13-20, 16-21, 16-25. Si al doilea set al jocului de astazi a inceput echilibrat (1-1, 3-3, 5-5) cele doua echipe au alternat la conducere (6-5, 10-8, 14-16,) finalul de set este disputat ambele echipe incearca sa se impuna dar la 22-24 Florina Alexandru serveste direct afara si rapidistele isi mai trec in cont inca un set. Partea a treia a meciului este inceputa mai bine de galatence, acesta conduc la primul timp de odihna cu 8-6, se instaleaza la conduerea jocului ( 12-10, 14-10, 15-12, 16-14, 18-14, 19-16) dar pe final de set scad din turatie si se vad egalate 22-22, 23-23. Momentul psihologic al setului se consuma la 23-23 la o mingie banala Ana Maria Berdila si Bianca Rusu se invita reciproc la preluarea unui mingi, nu intervine niciuna din jucatoare si rapidistele isi trec in cont un punct pretios. Infrangerea de astazi in fata rapidistelor este cea de a parta pentru galatence in cele 4 jocuri “studentele”au reusit sa castige doar un set ! Csu Galati: Ioana Stefu-Ana Maria Berdila, Bianca Rusu (Ioana Stoica), Oana Oprea (Florina Alexandru), Cristina Botezatu, Rucsandra Danaila, Mirela Bobaru-libero. Antrenor Ileana Berdila. In urma infrangerii de astazi Csu Galati este eliminata din play-off de Cs Rapid cu scorul general 0-2.