BASCHET: CSU Galaţi invinge şi se califică la turneul final

9
 Echipa de baschet de la CSU Galaţi a câştigat ultimul meci din cadrul turneului semifinal de promovare   în divizia A şi a obţinut calificarea la turneul final. “Studenţii” pregatiţi de Aurel Pricop au  învins CS Vabova Sfântu Gheorghe cu  91-65 pe sferturi 28-22, 31-7, 18-19, 14-17.  Dunărenii s-au instalat la cârma jocului incă de la început, câştigând primul sfert la o diferenţă de  6 puncte. Sfertul doi a fost adjudecat categoric de gălăţeni, aceştia au marcat 31 de puncte iar adversarii doar 7, iar la pauza mare s-a intrat cu un avantaj de 30 de puncte în favoarea gălăţenilor (29-59). Sfertul trei este echilibat, “studenţii” au menţinuţ  diferenţa de la pauza mare (48-77), iar ultima mini repriză a fost adjudecată la limita de echipa din Sfântu Gheorghe. Pentru gălăţeni au punctat astăzi: Bogdan Bălănică 24p, Bogdan Golat 16p, Ciprian Popescu 15p, Asil Yildirir14p, Mircea Constantinescu 10p, Cristian Pricop 8p şi Nicu Pieptănaru 4p. CSU Galaţi obţine cea de a doua victorie la acest turneu semifinal şi se califică la turneul final de promovare  în divizia A. Alături de CSU Galaţi la turneul final vor participa s-au: CSA Steaua Bucureşti, Farul Constanţa şi învingătoarea dintre CS Rapid Bucureşti şi BC Timba Timişoara. Turneul final se va disputa în perioada 1-3 iunie, localitatea în care se va disputa turneul final se va stabili de carte FR Baschet.