FUTSAL: Spectacolul vicecampionilor. United-Spicom Sfântu Gheorghe 9-12 ( 5-5)

11

Vicecampionii en-titre ai ligii I, United Galaţi şi Spicom Sfântu Gheorghe, probabil viitoarea vicecampioană, au oferit astăzi un adevărat spectacol în primul meci din semifinalele ligii I. La capătul unui meci disputat pe contre, gălăţenii au cedat pe final 9-12 jocul cu Spicom Sfântu Gheorghe, după ce la pauză scorul era 5-5. Scorul a fost deschis de cei de la Spicom în minutul 3, gălăţenii au ripostat si în 2 minute au întors rezultatul prin golurile marcate de, Emilian Moldoveanu si Marius Grecu (2-1). Până la pauză se joacă pe contre, primii marchează oapeţii iar United egalează imediat prin Andrei Apostol, Ovidiu Lupu şi din nou Marius Grecu. În partea a doua se merge tot cap la cap (6-6, prin golul marcat de Marius Grecu ) până la jumătatea reprizei când cei de la Spicom se desprind la două goluri, prin intermediul unei lovituri de la 10 metri (6-7, 6-8). Căpitanul de astăzi al vicecampionilor, Marius Grecu reaprinde speranţele pentru finale si reduce din difernţa (7-8), replica oaspeţilor a venit la 8 secunde dupa marcarea golului de Grecu (7-9). Cu două goluri deficit, United scoate portarul şi îl introduce pe Popliacă al cincelea jucator, tactică speculată de Spicom care marchează  în poarta goală ( 7-10). Ultimul minut se joacă intens se marchează de 4 ori, câte două de fiecare parte, United marchează  pentru 8-10 prin Andrei Apostol apoi pentru 9-10 prin Marius Grecu. Suspansul a durat doar câteva secunde Spicom a marcat pentru 9-11 cu 46 de secunde înainte de final iar cu 1 secundă înainte de final stabilesc scorul final 9-12. Pentru United au evoluat astăzi: Toniţă (Tănăsilă), Popliacă, Grecu (căpitan), Ivan, Dodan, Ilie, Apostol, Moldoveanu, Lupu. Antrenor David Asandei. Meciul doi al semifinalei se va juca la Sfântu Gheroghe, marţi 22 mai, de la ora 20.00.