FUTSAL: United în semifinalele ligii I

3

Fotbaliştii de la United s-au calificat in semifinalele ligii I de futsal, după ce au câstigat şi returul sfertului de finală cu KSE Târgu Secuiesc. Galaţenii s-au impus astăzi cu 9-4 la pauză scorul a fost 6-2. Scorul a fost deschis rapid de gălăţeni prin Marius Grecu în minutul 2:30, Viorel Cojoc a dublat avantajul gazdelor, iar Marius Grecu a făcut dubla în minutul 5:05. La 3-0 oaspeţii ies la joc şi reduc din diferenţă în minutul 11 prin Papp. Daniel Poliaca, intrat între timp cu liniia a IIa, reface avantajul de 3 goluri iar oaspeţii mai înscriu pentru ultima oară în prima repriză prin acelaşi Papp. In ultimul minut al primei părţi, vicecampionii mai marchează de două ori, primul a punctat Catalin Ivan cu 42 de secunde înainte de final, iar Viorel Cojoc a închis tabela în prima parte cu 18 secunde înainte de sunetul de final al sirenei. In repriza a doua primii marchează tot gălăţenii prin Marius Grecu ( care a rerusit un hattrick astăzi ). La scorul 7-2 antrenorul gălăţenilor ( singurul antrenor din jocul de astăzi, echipa din Târgu Secuiesc a venit la jocul de astăzi fără antrenor, portar de rezervă şi cu doar 3 rezerve ) schimbă portarul, Petrisor Tonita a fost înlocuit de Alexandru Tanasila, acesta din urmă revenit după o lungă accidentare. Noul intrat Tănăsilă se face remarcat imediat cu o pasă de gol pentru Emilian Moldoveanu. Cu avantaj considerabil pe tabelă si cu califiarea în semifinale asigurată, antrenorul David Asandei dă credit mai mult tinerilor din echipa iar  încrederea tehnicianului a fost răsplatită de Andrei Apostol cu un gol în ultimul minut de joc, cu 48 de secunde înainte de fluierul final. Intre timp oaspetii au marcat de două ori, golul doi a fost înscris din lovitură de la 10 metri acordată după ce United a acumulat 6 greşeli. United s-a calificat in semifinalele ligii I cu scorul genereal de 17-9 iar în semifinale va întâlni ocupanta locului doi la finalul sezonului regulat, Spicom Sfântu Gheorghe, primul meci la Galaţi iar celelalte două la Sfântu Gheorghe.United: Toniţă ( Tănăsilă ), Viorel Cojoc, Emilian Moldoveanu, Cătălin Ivan, Marius Grecu, Daniel Popliacă, Andrei Apostol, Ovidiu Lupu, Ilie. Antrenor David Asandei.