HANDBAL: CSU Galaţi-CSM Focşani 21-17 (9-9), în divizia A masculin

8

Handbaliştii de la CSU Galaţi au câstigat astăzi 21-17 la pauză 9-9 jocul din etapa a XXIVa  cu CSM Focşani. Prima repriză a jocului a fost una săracă în goluri, cele doua echipe s-au intrecut în ratări, primul gol a fost marcat destul de târziu in minutul 7 de catre focşăneni iar replica gălăţenilor a venit două minute mai târziu in minutul 9! Sărăcia de goluri se menţine până la pauză asta pe fondul ratărilor nepermis de multe ale celor două echipe dar si datorită evoluţiei celor doi portari. In repriza a doua se marchează mai mult, gălăţenii se instalează la conducerea jocului  încă de la începutul reprizei (min 35, 11-9), se mentin in frunte (min 45,18-15) iar pe final se distanţează decisiv (min 55, 20-16). În jocul de astăzi remarcăm evolutia celor doi portari gălăţeni, Florin Andronic 10 intervenţii şi Bogdan Fiuca 8 intervenţii. Cu cele două puncte de astăzi CSU Galaţi ajunge la cota 30 de puncte si staţionează pe locul 6 in serie. Săptămâna viitoare sunt programate două etape in divizia A, CSU Galaţi va juca un singur meci, în ultima etapă a campionatului pe teren propriu cu HC Vaslui, duminică 13 mai de la ora 12.00. Evoluţia scorului în jocul de astăzi: min 5, 0-0, min 10, 1-1, min 15, 2-2, min 20, 5-5, min 25, 9-7, min 30,9-9, min 35, 11-9, min 40, 13-12, min 45, 18-15, min 50, 19-15, min 55, 20-16, min 60, 21-17.La meciul de astăzi au asistat 26 de spectatori.