BASCHET: Farul a “orbit” studenţii. BC Farul Constanţa-CSU Galaţi 80-59 (30-12, 5-11, 22-19, 23-17)

16
CSU Galaţi a pierdut meciul de debut de la turneul final de proovare în divizia A, studenţii au cedat 80-59 (30-12, 5-11, 22-19, 23-17), jocul cu fosta colegă de serie BC Farul  Constanţa. Deşi au început meciul bine, au deschis scorul printr-un coş de 3 puncte, “studenţii” nu au putut ţine ritmul cu constănţenii şi au cedat primul sfert 30-12. În sfertul doi se marchează doar 16 puncte, gălăţenii dau semne de revenire şi îşi adjudecă mini repriza cu 11-5. Sfertul trei este echilibrat, farul se impune la limită 22-19, iar în sfertul patru Farul se impune cu 23-17 deşi gălăţenii au încercat să se apropie prin aruncări de 3 puncte. Pentru CSU Galaţi au punctat astăzi:  Ciprian Popescu 16p, Bogdan Bălănică 16p, Cristian Pricop 10p,  Nicu Pieptănaru 9p, Asil Yildirir 2p şi Vlad Taşchină 2p. Înfrângerea de astăzi diminuează şansele (şi aşa mici) gălăţenilor de a promova în divizia A. Mâine de la ora 18.45 CSU Galaţi va juca meciul doi al turneului cu BC Timba Timişoara.