FOTBAL: Astăzi semifinalele cupei, faza județeană Galați

13
Sezonul fotbalistic în judetul Galați se apropie de final, după ce Sporting Liești a câștigat campionatul ligii a IV a și va reprezenta județul la barajul de promovare în liga a IIIa, mai râmăne de aflat aflat câștigătoarea celui de al doilea trofeu județean, Cupa României. Astăzi de la ora 17.00 se vor disputa meciurile din semifinalele competiției KO. Jocurile se vor disputa pe teren neutru după cum urmează: Fulgerul Smulți (liga a IV a)-Unirea Braniștea (liga a IV a), stadion Siderurgistul și Avântul Drăgănești (liga a Va )-Sporting Tecuci (liga a IV a), stadion Liești. Echipa care va câștiga faza județeană a cupei va juca în primul tur al competiiei naționale cu o altă câștigătoare de fază județeană, împerecherea echipelor se va face după criteriul georgrafic de către FRF. Cupa României faza județeană Galați, a fost câștigată sezonul trecut de Gloria Ivești, în finală Gloria a învins Avântul Vânători cu 2-0. În prima fază a cupei la nivel national Gloria, a fost eliminată de CSM Focșani după 3-6 la Ivești pe stadionul ” Nicu Nour”.