FUTSAL: Înfrângere pentru United şi în finala cupei

14
Fotbaliştii de la United au pierdut şi cea de a doua finală în care au fost angrenaţi in acest sezon, dunărenii au cedat la scor 11-3 ultimul act al cupei cu City’us Târgu Mureş, după ce la pauză scorul era doar 3-2 pentru campioni. În prima repriză United a condus ostilitaţile în teren, au marcat de fiecare dată primii dar pe final de reprită au cedat şi au primit două goluri. Contrar tuturor aşteptărilor United a deschis scorul în minutul 2.40 prin Cătălin Ivan, mureşenii au egalat în minutul 8.34, United nu dezarmează şi mai înscrie odată prin Emilian Moldoveanu în minutul 16.13. Finalul de repriză este dezastruos pentru United încasează două goluri în doar un minut. Partea a doua este dominataă şi câştigată categoric de cei de la Târgu Mureş, aceştia au marcat gol după gol pâmă la 11-3. De remarcat că pentru echipa campioanaă a marcat si porartul Vasile Moldovan, din lovitură de la 6 metri, dar şi Cosmin Gherman jucător care în turul sezonului a evolut la United . Singurul gol al gălăţenilor în partea a doua a fost marcat de Andrei Apostol, la scorul 5-2 pentru Târgu Mureş, în urma unui contraatac. Finala de cupă de astăzi este cea de a doua consecutivă pierdută de United după ce sezonul trecut a pierdut 8-3 jocul cu aceiaşi City’us Târgu Mureş. Lotul cu care United a reuşit preformanşa de a juca cea de a doua finală consecutivă de cupă este: Petrișor Toniță, Alexandru Tănăsilă, Daniel Popleacă, Marius Grecu, Ovidiu Tudose, Andrei Apostol, George Buleandră, Cătălin Ivan, Emanuel Moldoveanu, Emanoil Dodan, Alin Ilie, Ovidiu Lupu, Mihăiţă Bâgu, Viorel Cojoc, Vlad Iancu, Cosmin Gherman, Emil Burcăcel și Bogdan Dima. Antrenor: David Asandei. Finala cupei de astăzi a fost ultimul meci din acest sezon pentru United, un sezon încheiat cu locul 4 în liga I şi locul II în Cupa României, o performanţă lăudabilă în condiţiile de desfăşurare ale sportului gălăţean.