MINIFOTBAL: Ajax a căştigat cupa “Viaţa Liberă”

3
Ediţia 2012 a cupei de minifotbal “Viaţa Liberă”, a fost câştigată de echipa Ajax. La finalul săptămânii trecute s-au disputat meciurile din “final four-ul” competiţiei la care au participat echipele: Oţelul, Stiinţa, Atletico şi Ajax. În semifinale s-au înregitrat rezulatele: Oţelul-Ştiinţa 8-7 şi Ajax-Atletico 8-5. Ca urmare a rezultatelor din semifinale, în finala mică au jucat Ştiinţa şi Atletico, câştig de cauză a avut fosta campioană, Atletico, care a câştigat finala mică cu 8-2. În marea finală a cupei “Viaţa Liberă” s-au întâlnit Ajax şi Oţelul, iar învingătoare a ieşit Ajax cu scorul 6-2. Echipa câştigătoare va reprezenta judeţul la Turneul Final al Cupei României ediţia a III a, ce se va disputa în perioada 28 iunie-1 iulie, la Iaşi. La precedenta ediţie a turneului final, judeţul Galaţi a fost reprezentat de Ancora, echipă care s-a oprit în faza grupelor. Până la turneul final al cupei, duminică 24 iunie, la Buzau campioana Bronx va juca în preliminariile turneului final al campionatului naţional cu Inter Tulcea şi Juventus Buftea.