RUGBY: Prima victorie. RCM Galați-CS Năvodari 50-17 (29-5)

4
 După seria de trei jocuri consecutive pierdute la limită, rugbiștii de la RCM Galați au spart gheața și au câștigat primul meci din acest sezon al diviziei A. Gălățenii au trecut la mare distanță 50-17, de liderul neînvins al seriei înaintea acestei etape, CS Năvodari. Jocul de astăzi a început cu un moment festiv, startul jocului a fost dat de presedintele FC Oțelul, Marius Stan, care a schimbat mingea de fotbal cu balonul oval. După momentul festiv a început și recitalul rugbiștilor de la RCM Galați, cu o primă repriză de senzație, în care au culcat balonul de 5 ori în terenul de țintă advers. Prima  încercare a fost marcată la chiar prima fază de atac a gălățenilor, navodărenii au avut puterea să egaleze, eseul gălățenilor nu a fost transformat, dar până la pauză te teren se află o singură echipa, RCM Galați, care marchează eseu după eseu. În repriza a doua, cu un avantaj considerabil pe tabelă și cu punctul bonus asigurat încă din prima repriză, gălățenii slăbesc ritmul dar mai marchează trei  încercari, toate transformate. După frumoasa victorie de astăzi  RCM Galaţi urcă pe locul 2 în clasamentul seriei Est, cu 8 puncte, esavraj 114-95, 4 puncte bonus, 4 jocuri. Etapa viitoare, sâmbătă 9 iunie, RCM Galați va juca pe terenul celor de la CSR Callatis Mangalia. Următorul joc pe teren propriu al gălățenilor este programat pe 16 iunie, de la ora 10.00 cu Callatis Mangalia, joc restant din 19 mai.