RUGBY: RCM Galaţi se impune în restanţa cu CSR Mangalia

5
 RCM Galaţi a obţinut o nouă victorie în divizia A, gălăţenii s-au impus astăzi cu 46-26, în restanţa din 19 mai, cu CSR Callatis Mangalia. Jocul de astăzi a fost controlat de gălăţeni, în prima repriză au marcat 5 încercări, oaspeţii au ripostat pe final si au marcat 4 eseuri în ultimele 10 minute ale meciului, obţinând in extremis, punct bonus ofenisv. În urma victoriei de astăzi cele două echipe fac schimb de locuri în clasament, RCM Galaţi trece pe locul 2 cu 14 puncte, 6 puncte bonus ( RCM Galaţi a obţinut punct bonus în toate meciurile disputate), esavaraj 181-148, din 6
jocuri, 2 victorii, 4 înfrângeri, iar CSR Callatis Mangalia coboară pe 3 cu 11 puncte. Jocul de astăzi a fost ultimul înaintea vacanţei de vară pentru rugbyştii gălăţeni, următorul meci este programat sâmbătă, 8 septembrie, în etapa a Xa, la Năvodari cu liderul seriei, CS Navodari, meci care va stabili echipa care va căştiga seria şi va juca la barajul de promovare în Divizia Naţională de Seniori. Pe teren propriu, RCM Galaţi, va susţine următorul joc, sâmbătă 15 septembrie, cu adversarii de astăzi CSR Callatis Mangalia, în etapa a XII a, ultima a diviziei A 2012, seria Est.