RUGBY: RCM Galaţi vicecampioană la rugby în 7

2
Ieri la Braşov, s-a disputat ultimul turneu al campionat naţional de rugby în şapte, la nivelul juniorilor U 19, organizat pentru prima dată în România. La acest prim campionat au participat echipele de rugby în 7, U 19 de la RCM Galaţi (antrenor Dorian Secuianu) RC Braşov şi RC Cugir (judeţul Alba). Sistemul de desfăşurare al campionatului a fost  sub formă de turnee câte două pe terenul fiecărei echipe. Meciurile de rugby în 7 se desfăşoară pe durata a două reprize de câte 7 minute cu pauză de 2 minute între reprize. În cadrul ultimului turneu în care s-a decis titlul de campioană RCM Galaţi a pierdut 35-5 jocul cu campioana RC Braşov şi a terminat la egalitate 17-17 jocul cu RC Cugir iar în urma rezultatelor din celelalte turnee a câştigat medalia de argint în primul campionat naţional de rugby in 7, U 19. Titlul de campioană a fost adjudecat de echipa din Braşov iar locul trei a fost ocupat de RC Cugir.