MINIFOTBAL: Bronx începe de vineri turneul final al campionatului naţional

13
După ce Ajax s-a oprit în optimile turneului final al cupei, la finalulul acestei săptămâni (5-8 iulie), la Deva câştigătoarea ligii “Viaţta Liberă”, Bronx, va susţine jocurile de la turneul final al Campionatului Naţional de Minifotbal, ediţia a VI a. La turneul final de la Deva, participă 20 de echipe din întreaga ţară, 7 calificate direct, Consiliul Judeţean Buzău-deţinătoarea trofeului şi primele şase
clasate conform clasametului Federaţiei de Minifotbal pe anul 2011: Avantaje Deva, AS
Vispeşti Prahova, Victoria Bacău, Mav Glissando Timişoara, Euro Glia
Nuşfalău, Magic Driver Iaşi  şi 13 echipe care au obţinut calificarea după ce au câştigat jocurile din faza zonală: Fuborg Baia
Mare, Roş-Albaştrii Satu Mare, Alerad Construct Dej, Fortuna Buzău,
Săgeţile Albastre Otopeni, Railex Suceava, S&Z Sfântu Gheorghe, Oz
Er Golden Roman, Old Boys Craiova, Phoenix Hunedoara, Old Forex Mediaş,
Nigeria Mediaş şi Bronx Galaţi. La turneul final cele 20 de echipe vor fi împărţite în prima fază în 4 grupe a 5 echipe. Brox a obţinut calificarea la turneul final după ce a câştigat la pas turneul zonal de la Buzău, după doua victorii 4-1 cu Juventus Buftea şi 6-2 cu Inter Tulcea. Mult mai dificilă a fost pentru Bronx câştigarea ligii “Viaţa Liberă”, finala celei de a XXVII a ediţii a campionatului local a fost adjudecată de Bronx cu 2-1, în finala cu Ştiinţa, după loviturle de departajare. Lotul cu care Bronx va aborda turneul final de la Deva este: Mihai Barbu, Marius Humelnicu, Ciprian Luli, Cristian Baltă, Marian Petre, Daniel Pleşa, Adrian Serghie, Petrişor
Tudosă, Laurenţiu Vieru, Ionut Enache, Nicolae Donici, Ionut Crihană,
Alexandru Chiculiţă, Cristian Baltă, Mihai Alexa, Nicuşor Ilie. Director tehnic:  Noni Mocanu. La precedenta ediţie a turneului final câştigătoarea