FOTBAL: Adversar dificil pentru FCM Dunărea, în turul IV al Cupei României

5
Federația Română de Fotbal, a stabilit meciurile ce se vor disputa în turul IV al Cupei României, fază în care vor evoula echipele învingătoare din turul III dar și cele de liga a IIa. FCM Dunărea a fost împerecheată de FRF la debutul în acest sezon de cupă cu Sport Club Bacău  (liga a III a), echipă pregătită de Viorel Tănase, fostul antrenor al dunărenilor. De altfel cele două echipe aveau programat un meci de verificare, miercuri, 22 august, la Bacău, dar pentru că se vor întâlni în turul IV al cupei, amicalul a fost anulat. FCM Dunărea și Sport Club Bacău, s-au întâlnit și sezonul trecut în competiția KO, dar în turul V, iar FCM Dunărea pregătită pe atunci de Viorel Tănase, s-a impus cu 2-1 prin Alexandru Cristea și George Cârjan. Până în turul IV al cupei, Sport Club Bacău a jucat două tururi, în turul II a trecut de CSM Moinești (Bacău) cu 2-0 iar în turul III, a eliminat Național Golești (Vrancea) cu 4-0. În liuga a III a, SC Bacău, este colegă de serie cu FC Oțelul II și este principala favorită la promovarea în liga a II a. Sezonul trecut FCM Dunărea s-a oprit în faza a VII a (8-imi), fiind eliminată de FC Vaslui cu 4-1 după ce au eliminat: FC Oțelul II,  Sport Club Bacău și Sportul Studențesc, echipă de liga I la acea vreme. SC Bacău-FCM Dunărea se va disputa marti, 28 august, de la ora 17.30 la  Bacău, pe stadionul “Letea”.