HANDBAL: Brăila se impune (din nou) în derby-ul “Dunării de Jos”

3
Derby-ul handbalistic al  “Dunării de Jos” sau “El clasico dunărean”, denumirea pompoasă duelului handbalistic dintre Galați și Brăila a fost câștigat la fel ca de fiecare dată în meciurile oficiale de Brăila. De data acesta echipa de peste Siret s-a impus cu 23-18 la pauză 12-8.
Prima parte a jocului a fost un duel de la distanță între cele mai bune marcatoare din cele două echipe, Irina Glibko de la Danubius și ex-oțelara Alina Horjea de la Brăila. Ucrainieanca de la Danubius a înscris de 6 ori  în  timp ce jucătoarea venită la HC Dunărea de la HC Oțelul a punctat de 8 ori, primele 6 goluri ale brăilencelor fiind marcate de Horjea. Începutul de meci a fost echilibrat, 2-1 (minutul 5), apoi Brăila preia conducerea prin golurile Alinei Horjea (min  15, 7-4). Până la pauză recitalul Alinei Horjea continuă și distanțează echipa din Brăila la 4 goluri, 12-8.
În partea secundă a meciului cele două marcatoare slăbesc ritmul, Irina Glibko înscrie de două ori iar Alina Horjeade trei ori. Partea secundă a jocului se desfășoară după aceleași coordonate ca prima cu Brăila la conducerea jocului și Danubius încercând să revină pe tabelă.

Pentru HC Danubius au marcat astăzi: Irina Glibko 8 goluri, Manuela Pătuleanu 3, Cătălina Cioaric 3, Mirabela Criclevit 2, Yaroslava Burlacenko 1, Daciana Curtean 1. Au mai evoluat: Cristina Bobiecă ( 11 intervenții), Daniela Ancerencu (4 intervenții), Iulia Zaremba.
Evoluția scorului: min 5: 2-1, min 10: 5-3, min 15: 7-4, min 20: 9-6, min 25: 10-7, min 30: 12-8, min 35: 14-9, min 40: 16-11, min 45: 19-13, min 50: 20-15, min 55: 21-17, min 60: 23-18.
După 4 etape din LNHF, HC Danubius ocupă ultimul loc în clasament, fără puncte,  fără victorie, golaveraj 84-106. Primul succes ar putea veni în etapa a V-a, pe teren propriu cu HC Zalău, jocul cu echipa selecționerului Gheorghe Tadici este programat  în jurul datei de 14 octombrie, pentru că după numai 4 etape LNHF se întrerupe.