HANDBAL: Danubienele învinse de vicecampioane

4
HC Danubius a pierdut și cel de al treilea joc din LNH, elevele antrenoarelor Alexandrina Soare  și Sanda Asandei au fost învinse pe teren propriu, 24-31, la pauză 11-15, astăzi de vicecampioanele de la Universitatea Jolidon Cluj Napoca.
Danubius a  început meciul tare, în minutul 5 conduceau cu 4-1, clujencele au revenit rapid, după numai un minut au egalat și au preluat conducerea (min 6, 4-5). Până la pauză clujencele se desprind încet dar sigur, profitând și de lipa de eficacitate a gălățencelor, care timp de 10 minute nu au reușit să marcheze niciun gol. Partea a doua se desfășoară cu U Cluj la conducerea jocului, cu un ercat de 5 goluri pe toată durata acctului secund.
Cea mai bună marcatoare pentru HC Danubius a fost Irina Glibko cu 8 goluri, celelate marcatoare au fost: Iulia Zaremba 6, Daciana Curtean 4, Carmen Gheorghe 3, Mirabela Criclevit 2, Maricica Trandafir 1.
Evoluția scorului: min 5: 4-1, min 10: 4-6, min 15: 4-10, min 20: 6-11, min 25: 9-14, min 30: 11-15, min 35: 13-17, min 40: 15-20, min 45: 17-23, min 50: 20-25, min 55: 21-30, min 60: 24-31.
După 3 etape HC Danubius este lanterna roșie în LNHF, cu 0 puncte, fiind una din cele două echipe fără punct în acest sezon, alături de HC Zalău, echipa sălăjeană va juca mâine meciul din etapa curentă. În etapa a IV-a, HC Danubius va juca la Brăila cu HC Dunărea, sâmbătă 22 septembrie, de la ora 14.15.