RUGBY: RCM-ul se consolează cu locul doi

4
Derby-ul pentru locul doi în seria Est a diviziei A, un derby al consolării după ratarea accesului în play-off-ul pentru promovare  în DNS, disputat astăzi de la ora 12.00 pe stadionul “Municipal”, a fost adjudecat de RCM Galați cu 34-17 la pauză 24-3. Meciul de astăzi a fost început tare de gălățeni, cu un eseu (netransformat) la una din primele acțiuni ale jocului. Callatis Mangalia oferă imediat replica și punctează și ei printr-o lovitură de pedeapsă, acesta fiind singura acțiune ofensivă a oaspeților din prima parte. După încasarea primelor puncte, tăvălugul gălățean se năpustește asupra adevrsarilor și până la pauză mai culca de trei ori balonul în terenul de țintă advers, două dintre încercări fiind transformate. În partea a doua cu victoria aproape asigurată dar și cu punctul bonus ofensiv asigurat gălățenii slăbesc ritmul și le permit adversarilor să marcheze primul lor eseu din acest joc. Pe final de meci, pe fondul unui cartonaș galben încasat de gălățeni, Callatis se apropie la 10 puncte, dar chiar și în inferioritate numerciă RCM-ul marchează ultimul eseu al jocului și al sezonului regulat. Deși mai este de disputat o etapă din seria Est a divizei A, RCM Galați termină sezonul regulat pe locul 2  și va juca în play-off pentru ocuparea locurilor 4-6, cu locurile secunde din seriile Vest și Centru.