FUTSAL: Progresul Focşani-United 7-6 ( 5-1)

11

Vicecampioana sezonului 2010-2011, a piedut 7-6 jocul din etapa a-IV-a din liga I de futsal de pe terenul celor de la Progresul Focşani. Prima parte a jocului a fost începută bine de United dar terminată groaznic. Deşi au deschis scorul  în minutul 6 prin Moldoveanu, gălăţenii au cedat iniţiativa şi până la pauză au  încasat 5 goluri, patru dintre ele (consecutiv) fiind marcate de căpitanul gazdelor Chivu.

Şi în repriza secundă primii marchează tot gălăţenii, prin Andrei Apostol ( 5-2), dar speranţele de revenire au fost măruite de acelaşi căpitan al gazdelor Chivu (6-2). Focşănenii înscriu pentru ultima oară din lovitură de la 6 metri (7-2), scor la care antrenorul David Asandei îl scoate din poartă pe Toniţă şi îl introduce pe Popliacă. Cu un jucător  în plus pe faza de atac United  înscrie de patru ori, dublă Curteanu, dublă Moldoveanu, ultimul gol al lui Moldoveanu a fost marcat la ultima fază a meciului. Probabil dacă meciul ar mai fi durat câteva minute, United ar fi obţinut un rezultat de egalitate meritat după evoluţia din ultima paret a reprizei secunde.

După 4 etape din liga I, United ocupă locul 8 cu 3 puncte din 3 jocuri. Etapa viitoare, United va juca pe teren propriu, marţi, 16 octombrie, de la ora 20:00, contra celor de la ACS Odorheiu Secuiesc.