HANDBAL: Primul succes din era Danubius, 25-24 cu Corona Brasov

3
Dupa o serie de 5 infrangeri consecutive handbalistele de la Danubius au obtinut spart gheta si au obtinut primul succes sub tituklatura Danubius. Fetele pregatite de Alexandrina Soare au trecut de una dintre echipele grele a campionatului, Corona Brasov cu 25-24 la pauza 15-9. Meciul a inceput cu oaspetele la conducere, min 5, 0-2, Alexandrina Soare sesizeaza momentul mai dificil al echipei solicita timp de odihna in minutul 7 si face cea mai inspirata schimbare a meciului o introduce in poarta de Dana Goldic Ancerencu care avea sa inchida poarta in fata brasovencelor. Dupa timpul de odihna Danubius revine si se instaleaza la conducerea jocului, prin golurile marcate de Yrina Glibko si paradele Danei Ancerencu, in timp ce Mariana Tarca a utilizat ambele momente tehnice de odihna in zadar. Partea a doua incepe cu Danubius la conducere, m 35, 16-10, galatencele mentin la distanta echipa oaspete prin aceleasi eroine ca in prima parte Yrina Glibko si Dana Ancerencu. Finalul este incendiar, Corona Brasov se apropie periculos la un gol, 24-23 min 59, cu 40 de secunde inainte de final Yryna Glibko risipeste emotiile si inscrie golul care avea sa aduca prima victorie din istoria HC Danubius, chiar daca brasovencele au inscris la ultiam faza a meciului.
 HC Danubius: Dana Ancerencu (21 de interventii), Yrina Glibko 16 goluri, Iulia Zaremba 5, Daciana Curtean 2, Irina
Lazarin 1, Carmen Gheorghe 1, Catalina Cioaric, Mihaela Patuleanu, Delia Marginean, Yaroslava Burlacenko, Irina Basa si Maricica Trandafir.
Evolutia scorului: min5, 0-2, min 10, 2-4, min 15, 6-7, min 20, 10-8, min 25, 13-8, min 30, 15-9, min 35, 16-10, min 40, 18-13, min 45, 19-14, min 50, 20-18, min 55, 23-20, min 60, 25-24.
Cu victoria de astazi HC Danubius preda lanterna rosie a ligii feminine de handbal adversarei din etapa viitoare CSM Ploiesti. HC Danubius ( locul 10) si CSM Ploiesti ( locul 11) se vor intalni la Plopeni, miercuri, 6 noiembrie.