RUGBY: Victorie ZDROBITORARE pentru RCM Galaţi, 118-5 !! cu Lions Arad

3

RCM Galaţi a obţinut astăzi cea mai categorică victorie din acest sezon şi probabil din istoria clubului, 118-5 la pauză 47-5 cu Lions Arad. Meciul de astăzi a fost mai mult un antrenament cu public (puţin numeros), în care gălăţenii au marcat 18 eseuri, o medie aproximativă de un eseu la 5 minute. Meciul a fost început tare de RCM  Galaţi, au culcat balonul în terenul de ţintă advers la chiar prima fază de joc, până la pauză gălăţenii au mai culcat balonul de 6 ori, în terenul de ţintă al arădenilor, 6 dintre încercări fiind transformate de gălăţeni. Echipa din Arad a marcat eseul de onoare al jocului la socrul 12-0, dar încercarea nu a fost transfromată. Tot în prima repriză “leii” din Arad care astăzi au fost mieluşei, au beneficiat de două lovituri de pedeapsă, din poziţii excelente dar nu au fost tramnsformate.

În partea a-II-a RCM-ul a mai marcat încă 11 eseuri !, “leii” din Arad fără replică în faţa tăvălugului  gălăţean, s-au “găsit”cu balonul doar la repunerile de la centru după  încasarea eseurilor. Victoria zdrobitoare de astăzi urcă RCM-ul pe primul loc în play-off-ul 4-6, cu 10 puncte, esaveraj impersionant 163 puncte marcate-63 încasate. Sâmbătă, 27 octombrie, de la ora 14:00, RCM-ul va juca derby-ul pentru locul 4 în divizia A 2012 cu legendara echipă RC Griviţa Bucureşti.