VOLEI: Victorie scurtă pentru CSU Galaţi, 3-0 (-18 ,-14, -12) cu Pro Volei Botoşani

1
Voleibalistele de la CSU Galaţi au trecut rapid cu 3-0 (25-18, 25-14, 25-12) de vecina de clasament  Pro Volei Botoşani, într-un meci care a durat puţin peste o oră. Jocul a fost interesant doar în primul set când fetele de la Pro Volei au putut să ţină ritmul cu “studentele”, set cedat de Pro Volei la 25-18, evoluţia scorului 2-2, 4-4, 8-7, 9-9, 12-10, 16-13, 25-18. Celelalte două seturi au fost simple formalităţi pentru “studente”  şi au lăsat echipa adversă să ajungă până la punctul 14  în setul doi (5-2, 8-4, 16-10, 21-10, 22-13, 25-14) şi 12 în ultimul set (3-3, 8-3, 16-5, 19-11, 25-12).
Victoria de sâmbătă este a doua pentru CSU Galaţi în acest sezon, din 4 jocuri, setaveraj 7-6, 6 puncte. Pentru “studenete”urmează două jocuri în deplasare, primul joi, 1 noiembrie, la Focşani cu CSM, iar al doilea sâmbătă, 10 noiembire, la Bucureşti cu CSM II, iar după cele două deplasări urmează ultimul joc din tur, pe teren propriu cu Concordia Chiajna, sâmbătă, 17 noiembire.
Pentru CSU Galaţi au evoluat astăzi: Andrea Niculcea (Ioana Ştefu), Ana Maria Berdilă (căpitan), Ioana Stoica (Mihaela Brazdeş), Roxana Petre, Oana Oprea, Cristina Botezatu, Mirela Bobaru-libero, Bianca Rusu-rezervă.Antrenor Ileana Berdilă.