FUTSAL: United aproape de surpriza in fata campioanei

3
Fotbalistii de la United au fost aproape sa produca surpriza in fata campioanei, piezand la limita 5-7 jocul cu City’us Targu Mures, dupa ce la pauza au condus cu 3-2. Contrar tuturor asteptarilor, United au tinut in sah echipa campioana in 32 din cele 40 de minute de joc. Scorul a fost deschis in minutul 4 de Andrei Apostol, acelasi Apostol a dublat avantajul in minutul 6, muresenii reduc din diferenta in minutul 8, acelasi Andrei Apostol este aproape de golul 3 dar portarul muresean Laszlo Klein scoate acrobatic cu piciorul. In loc de 3-1 s-a facut 2-2 prin golul lui Matei. Pe final de repriza United preseaza si incearca sa inscrie, Catalin Curteanuu rateaza in doua randuri desprinderea, iar cu o secunda inainte de final George Buleandara inscrie pentru 3-2. In prima repriza trebuie remarcata evolutia portarului galatean Petrisor Tonita cu 13 interventii salvatoare. Partea a doua incepe cu muresenii in goana egalarii, acesta vine in minutul 4, iar patru minute mai tarziu inscriu si pentru desprindere. Catalin Curtean aduce din nou egalarea in minutul 12 al partii secunde, iar acelasi Curteanu rateaza din nou sansa desprinderii cu un sut peste poarta goala. Muresenii forteaza si inscriu inca doua goluri in cateva minute. Pe final de meci cu doua goluri de recuperat antrenorul David Asandei scoate portarul, fixeaza in 10 metri echipa adversa, iar cu 1 minut si 7 secunde inainte de finalul meciului dupa o serie de suturi la poarta adversa, Catalin Ivan inscrie. Cu o secunda inainte de final galatenii sunt prinsi descoperiti, portar era Daniel Popliaca, campionii inscriu ultimul gol al meciului.
United: Tonita, Bagu (capitan),
Apostol, Ivan, Moldoveanu, Dodan, Curteanu, Ilie, Lupu, Popliaca, Cojoc
Tanasila si Salichi, antrenor David Asandei. Pana la finalul anului United mai are de jucat 4 meciuri 3 din tur si o etapa din retur, 2 pe teren propriu, cu Inter Teliu Brasov si KSE Targu Secuiesc ( prima etapa din retur) si 2 in deplasare cu CSMS Iasi ( etapa viitoare, luni, 19 noiembrie, de la ora 17:00) si restanta cu Spicom Sfantu Gheorghe (marti, 27 noiembrie, de la ora 18:00). In clasament United este pe locul 6 cu 12 puncte din 7 jocuri, golavreaj 42-33.