HANDBAL: Balonmano Bera Bera-HC Danubius 26-23 in turul III al Cupei Cupelor

1
HC Danubius a pierdut la limta 23-26 meciul tur din dubla cu Balonmano Bera Bera din turul III al Cupei Cupelor. Contrar tuturor asteptarilor galatencele au oferit o replica darza vicecampionaei Spaniei, au condus pe tabela de marcaj si cu putin mai multa sansa puteau scoate un rezultat de egalitate. Meciul a fost inceput foarte bine de Danubius, min 5 conduceau cu 2-0, galatencele s-au aflat la conducerea jocului pana in minutul 24 cand a venit egalarea 9-9, egalitatea a persistat pana aproape de finalul primei reprize 12-12 min 29, dar la pauza se intra cu un gol avantaj pentru gazde (13-12). Si in partea a doua a jocului Danubius se tine scai de adversar, egaleaza in trei randuri, la 14 in minutul 35, la 20 in minutul 51 si la 22 in minutul 53, dar pe final de meci echipa gazda se desprinde in castigatoare. Pentru Danubius au marcat: Irina Glibko 8 goluri, Daciana Curtean 4, Irina Lazarin 3, Delia
Marginean 3, Iaroslava Burlacenko 2, Catalina Cioaric 1, Manuela
Patuleanu 1, Iulia Zaremba 1.
Evolutia scorului: min 5, 0-2, min 10, 3-5, min 15, 4-6, min 20, 5-8, min 25, 10-9, min 30, 13-12, min 35, 14-14, min 40, 17-16, min 45, 20-17, min 50, 20-19, min 55, 23-22, min 60, 26-23.
Maine de la ora 13:00, HC Danubius va juca meciul retur cel considerat pe teren propriu, tot in orasul spaniol Donosita, dar daca meciul s-ar fi jucat la Galati, Danubius putea spera la calificare.