HANDBAL: “Studentii” au pierdut din nou acasa, 31-34 cu CSM Bacau

2

Handdbalistii de la CSU Galati au mai pierdut un meci pe teren propriu, dupa cel din etapa a-IX-a cu Interhandbal Bucuresti, echipa pregatitia de Mihai Pantea a cedat 31-34 la pauza 16-17 jocul cu echipa secunda din Bacau, CSM 2010. Prima parte a jocului cu bacauanii a fost echilibrata, “studentii”au ineput bine, s-au aflat la conducere pana in minutul 18, dar echipa bacauana “biciuita” verbal de pe margine de antrenorul   Sebastian Hagiu au revenit, au egalat (min 23, 11-11) in prima faza apoi s-au instalat la conducerea jocului (min 25, 12-13) iar la pauza au intrat cu un avantaj de un gol.

In repriza a doua galatenii intra decisi sa transeze jocul in favoarea lor, dar nu au avut sorti de izbanda astazi ratand mai multe situatii de a marca dar si 4 aruncari de la 7 metri. Bacauanii au profitat de pasa mai proasta a “studentilor”si se distanteaza (min 40, 19-25), pe final de meci galatenii revin la jocul din prima parte se apropie de echipa bacauana (min 51, 28-30) dar timpul nu a fost de ajuns ca “studentii” sa egaleze echipa bacauana.
Evolutia scorului: min 5, 3-2, min 10, 6-3, min 15, 7-6, min 20, 10-9, min 25, 12-13, min 30, 16-17, min 35, 19-21, min 40, 19-25, min 45, 23-27, min 50, 26-29, min 55, 28-31, min 60, 31-34.

CSU Galati: Andronic, Virlan – Bursuc 8, Secara 7, Bahnareanu 5,
Roua 4, Ionel 2, Visan 2, Marsiu 1, Dorneanu 1, Serban 1, Anghel, Albu,
Nica, Anita. Antrenor: Mihai Pantea.

CSM Bacau: Erhan, Bobeica – Zacaciurin 10, M. Bujor 9, Bulov 7,
Tarita 3, Rata 2, Vartic 2, Bahan 1, Macovchin, Cotinghiu. Antrenor:
Sebastian Hagiu.

Infrangerea cu bacauanii este cea de a-IV-a pentru galateni, iar in clasamentul seriei A din divizia A se claseaza pe locul 6 cu 12 puncte, golaveraj 305-259. In etapa a-XI-a, “studentii” vor juca pe terenul liderului (dinaintea acestei etape) seriei CSA Steaua Bucuresti.