HANDBAL: HC Danubius paraseste Cupa Cupelor dupa 19-22, “acasa” cu Balonmano Bera Bera

4
HC Danubius a fost eliminata din Cupa Cupelor dupa ce a pierdut si cel de al doilea joc din dubla cu Balonmano Bera Bera, partida in care galatencele au fost considerate “gazde”. Prima repriza a jocului din orasul spaniol Donosia s-a incheiat cu acelasi scor cu care s-a terminat prima parte din tur 13-12 pentru Bera Bera. Danubius a condus la inceputul meciului (4-3 min 5), Bera Bera a egalat  (5-5 min 9) si apoi s-a instalat la conducere (6-8 min 17). Pe final de repriza Danubius a egalat la 11, apoi Delia Marginean duce echipa galateana in avantaj (min 28, 12-11) dar finalul de repriza apartine oaspetelor de conjuctura de astazi care intra la pauza cu un avantaj de 1 gol.
La inceputul partii secunde “oaspetele” se distanteaza la doua lungimi (13-15 min 33), Yaroslava Burlacenko egaleaza la 16 in minutul 36, pivotul ucrainiean a egalat pentru ultima oara in acest meci, pentru ca pana la final Balonmano Bera Bera preiau conducerea si se distanteaza chiar la 4 goluri (18-22 min 57). Cu cinci minute inainte de final Yrina Glibko rateaza o aruncare de la 7 metri apoi Delia Marginean si Daciana Curtean rateaza sansa de a se apropia de “echipa oaspete” Cu scorul general 42-48, HC Danubius paraesete Cupa Cupelor din primul tur in care a paticipat, dar daca mansa retur se juca la Galati, Danubius avea sanse reale de calificare.
Evolutia scorului: min 5, 4-5, min 10, 5-6, min 15, 6-8, min 20, 7-8, min 25, 9-11, mion 30, 12-13, min 35, 15-16, min 40, 16-19, min 45, 16-21, min 50, 17-21, min 55, 18-21, min 60 19-22.