HOCHEI: CSM Dunărea calificată în semifinalele cupei

5
La fel ca în ultimle două ediţii ale comptiţiei hocheiştii de la CSM Dunărea s-au calificat la turneul final al Cupei României. Dunărenii aveau aproape asigurată calificarea la turneul final după victoria 10-2 de pe terenul celor de la Sportul Studenţesc şi mai aveau nevoie de un eşec al Sportului în meciul cu cealaltă echipă din grupă Corona Braşov, eşec previzibil, Corona a învins Sportul la Bucureşti cu 12-0 şi merge împreuna cu Dunareă în semifinalele cupei. Primul loc in  grupă a fost ocupat de Corona Braşov cu 6 puncte, golaveraj 22-2, CSM Dunărea termină grupa A pe locul 2 cu 3 puncte, golaveraj 11-12, iar ultimul loc este ocupat de Sportul Studenţesc, fara puncte, golaveraj 1-22. Turneul final al cupei se va disputa în perioada 21-22 decembrie, la Miercurea Ciuc iar în semifinală Dunărea va juca cu ocupanta primului loc din grupa B (cel mai probabil Sport Club Miercurea Ciuc), grupa din care fac parte celelalte 4 echipe din LNH, Steaua Rangers Bucureşti, Sport Club Miercurea Ciuc, Progym Gheorgheni şi CS Şcolar Miercurea Ciuc.
La precedenta ediţie a Cupei României, CSM Dunărea a ocupat locul 4, după ce a pierdut finala mică 5-15 cu Sport Club Miercurea Ciuc, iar în semifinalele turneului final disputat în patinoarul “Dunarea”, a pierdut 4-10 jocul cu Steaua Rangers, echipă care a si castigat Cupa Romaniei ediţia 2011.
Altfel cel mai prolific marcator din cupă pentru CSM Dunărea este căpitanul Cătălin Geru cu 8 puncte (7 pase şi un gol), ceilalţi marctaori gălăţeni din cupă sunt: Radim Kristan 7 puncte (3 goluri, 4 pase), Adrian Irimia 3 puncte ( 3 pase), Patrick Rosenberg  3 puncte (2 goluri, 1 pasă), Filip Randa 3 puncte (2 goluri, 1 pasă), Adam Rasner 2 puncte (2 goluri), Alexandru Munteanu 1 punct (1 pasă), Marius Marcus 1 punct (1 pasă) si Adam Vylicil 1 punct (1 pasă).