HOCHEI: Infrangere la penalty-uri pentru CSM Dunarea

7

Hocheistii de la CSM Dunarea au pierdut in aceasta seara 5-6 (3-1, 0-3, 1-0, 0-0, 1-2) dupa suturi de penalitate, jocul din LNH cu Progym Gheorgheni. Dunarenii au ajuns la loviturile de deparatajare cu Progym desi in minutul 8 al primei reprize conduceau deja cu 3-0. Meciul a inceput furtunos, Dunarea a marcat la prima faza a meciului, in secunda 30 prin cehul Adam Vylicil din pasa lui Felician Secuianu. In minutul 3 acelasi Adam Vylicil inscrie pentru 2-0 ajutat de Catalin Geru si Adam Rasner iar Adrian Irimia face 3-0 dupa ce a “furat” pucul portarului Molnar Szabolocs, acesta din urma se chinuia sa prinda pucul. Harghitenii au marcat primul gol al serii in minutul 9 la una din putinele faza de atac din prima parte. Pe final de repriza desi Dunarea a fost de trei ori in inferioritate numerica Progym nu a putut strapunge apararea galateana. Partea secunda a fost de cosmar pentru Dunarea, pe langa faptul ca nu au putut sa marcheze sa se distanteze, in prima faza sunt egalati si apoi condusi. Prima jumatate a reprizei a fost a dunarenilor au presat au incercat sa marcheze dar nu au putut sparge zidul inaltat in poarta de harghiteanul Molnar Szabolocs. In partea secunda a reprizei a doua Progym-ul egalaza si preia conducerea in doar un minut. Ultima repriza din timpul regulamentar incepe cu Dunarea in atac in cautarea golului egalizator, acesta a venit in minutul 11 de la acelasi  Adam Vylicil ( Catalin Geru, Radim Kristan), dupa o serie de ratari ale lui Geru, Kristan si Rasner. Cei de la Progym puteau incheia meciul in timpul regulamnetar, cu 15 secunde inainte de final, Radu Viorel a blocat un adversar scapat singur pe contraatac. In prelungiri se joaca 4-4 o repriza de 5 minute fara situatii notabile, mai mult a durat refacerea ghetii decat repriza de prelungiri. La loviturile de departajare primii executa si inscriu harghitenii, de la Dunarea rateaza Adam Vylicil, Radu Viorel apara sutul harghitenilor, Patrick Rosenberg de la Dunarea egaleaza, Radu Viorel apara din nou de data acesta in fata lui Csergo Hunor, egalitatea presista de la Dunarea au mai executat si ratat Catalin Geru, Radim Kristan, Marius Marcus, iar Csaba Daradics aduce victoria tinerei echipe a Progym-ului dupa mai multe serii de suturi de penalitate.

Pentru CSM Dunarea urmeaza meciul din Cupa Romaniei de miercuri, 14 noiembrie, de la ora 17:00, pe terenul celor de la Sportul Studentesc.