HOCHEI: Înfrângere surprinzătoare pentru CSM Dunărea

4
În etapa a X-a din LNH, CSM Dunărea a pierdut în deplasare 11-2, nimic surprinzător, dunărenii au mai comis-o chiar în acest sezon au mai pierdut 1-17 la Miercurea Ciuc, 4-14 la  Braşov sau 0-6 la Bucureşti cu Steaua, surprinzător este că înfrângerea a fost la Gheorgheni cu Progym, penultima clasată în LNH şi că pe gheaţă pentru Dunărea au evoluat jucători cu greutate în LNH precum Cătălin Geru, Radu Viorel, Martin Person ş.a. Prima repriză a fost cedată de dunăreni cu 3-0, partea a doua a fost cedată cu 4-1 (la scorul 4-0 pentru Dunărea a marcat Filip Randa din pasa lui Marius Mărcuş, iar repriza a treia a fost pierdută cu acelaşi scor 4-1, (la scorul 7-1 a marcat pentru Dunărea, Martin Person din şut de penalitate, suedezul fiind la primul gol în tricoul CSM Dunărea). Deşi pe tabela de marcaj diferenţa a fost de 9 goluri raportul şuturilor (conform datelor oferite de FRHG) este mult mai echilibrat, 36-35 pentru harghiteni. Jocul de astăzi  a fost unul destul de dur cele două echipe au acumulat multe minute de penalitate, Dunărea 38 iar Progym 28. Înfrângerea de astăzi păstrează Dunărea pe locul 4 în clasamentul LNH cu 13 puncte din 10 meciuri, golaveraj 45-69. Pentru Dunărea urmează o pauză destul de lungă până pe 17 decembrie, când vor juca pe teren propriu cu Steaua Rangers Bucureşti. Jocul cu CS Şcolar Miercurea Ciuc (re)programat să se dispute în perioada 4-6 decembrie se va disputa miercuri, 19 decembrie şi va fi ultimul joc din sezonul regulat pentru CSM Dunărea.