HOCHEI: Sport Club Miercurea Ciuc-CSM Dunărea, în semifinalele cupei

5
Calificați în semifinalele Cupei României, după ce au ocupat locul 2 în grupa A a competiției, hocheiștii de la CSM Dunărea și-a aflat adversarii din semifinale. Marți în unul din ultimele meciuri din grupa B, Sport Club Miercurea Ciuc a învins cu 8-0 Progym Gheorgheni și a câștigat grupa. Cum în semifinale locul 2 din grupa A, întâlnește primul loc din grupa B, CSM Dunărea va juca în semifinalele Cupei României cu Sport Club Miercurea Ciuc. Dunărea și Sport Club s-au mai întâlnit în penultima fază a cupei în sezonul 2010-2011, la Brașov iar Sport Club s-a impus cu 6-4. În acest sezon, Dunărea și Sport Club Miercurea Ciuc s-au întâlnit de două ori în LNH, de fiecare dată echipa din Miercurea Ciuc s-a impus, la Galați a fost 2-5 iar la Miercurea Ciuc 17-1. În cealaltă semifinală a cupei se vor întâlni Steaua Rangers București (locul 2 în grupa B și deținătoarea trofeului) și Corona Brașov (locul 1 în grupa A). Turneul final al cupei se va disputa în perioada 21 (semifinalele) și 22 (finalele) decembrie, la Miercurea Ciuc.