VOLEI: Înfrângere categorică pentru studente

17

La ultima apariţie în faţa propriilor suporteri din acest an,  voleibalistele de la CSU Galaţi au cedat 0-3 jocul cu una dintre candidatele la promovare în prima ligă Penicilina Iaşi. În jocul de astăzi studentele au reuşit să se ridice la înălţimea adversarelor într-un singur set, în celelalte două făcând act cu prezenţa pe teren. Primul set al jocului de astăzi a fost cel mai slab din tot acest sezon pentru studenete “reuşind” să strângă doar 6 puncte, iar din cele 6 puncte 4 au fost obţinute din greşelile adversarelor. Evoluţia scorului: 1-2, 1-8, 2-10( la scorul 2-10, la servicu pentru Penicilina a intrat gălăţeanca Andra Streşină şi a ieşit de la “pupitru” la 3-18 după ce a servit direct afară), 3-18, 4-20, 5-22, 6-25.
Actul secund a fost cel mai disputat asta datorită gălăţencelor care au reuşit să ajungă până la 22. Studentele încep bine conduc cu 3-0 şi se părea că Ana Maria Berdilă şi compania vor să şteargă impresia proastă lăsată după primul set. Penicilina revine şi egalează la 3, cu celaltă gălăţeancă din lot la coordonare, Mihaela Stângă, apoi se instalează la conducere şi se impune fără mari emoţii chiar dacă la 22-24 banca tehnică ieşeană a solicitat time-out, de altfel singurul timp de odihnă solicitat de echipa oaspete. Evoluţia scorului: 3-0, 3-3, 4-8, 6-8, 8-10, 11-14, 12-16, 14-18, 16-19, 18-21, 20-24, 22-24, 22-25.
Ultimul parţial a început cu un scurt moment de echilibru, apoi lucrurile reintră la normalul din primul set, Penicilina se instalează la conducere iar CSU Galaţi incearcă se limiteze proprţiile scorului. Evoluţia scorului: 1-1, 1-3, 2-4, 3-6, 4-11, 5-12, 7-13, 10-16, 11-19, 12-22, 12-25.
 Pentru CSU Galaţi au evoluat astăzi: Andreea Niculcea (Ioana Ştefu), Ana Maria Berdilă (căpitan), Ioana Stoica, Roxana Petre, Oana Oprea (Bianca Rusu), Cristina Botezatu, Mihaela Brazdeş-libero. Antrenor Ileana Berdilă
Înfrângerea de astăzi pune în pericol şi locul 4 pe care se situau gălăţencele înaintea acestei etape, o victorie a celor de la Trotuşul Oneşti pe terenul celor de la CSM Bucureşti ar coborâ CSU Galaţi pe locul 5, înaintea ultimului joc din acest an, meci pe care CSU Galaţi îl va juca pe terenul celor de la Pro Volei Botoşani.