HANDBAL: Danubius a preluat lanterna !

3

Cu o etapă înainte de finalul turului, HC Danubius a preluat de la CSM Ploieşti, ultimul loc în Liga Naţională Feminină, singurul loc care duce în divizia A, după victoria celor de la Ploiești 23-18 cu deziluzia HCM Roman. Deşi au început bine jocul de astăzi cu HCM Baia Mare, Danubius a sfârşit prin a se declara învinsă cu 28-33, în faţa viceliderului ligii naţionale. Prima repriză a fost începută tare de Danubius, s-au aflat la conducere până în minutul 22 (9-7), când, pe fondul eliminărilor din tabăra gălăţeană, echipa din Baia Mare a egalat, apoi în minutul 24 viceliderul LNHF s-au instalat la conducere 9-10, în urma unei aruncări de la 7 metri. După ce au pierdut conducera jocului gălăţencele au avut o perioadă de 4 minute în care nu au reuşit să marcheze iar HCM-ul s-a desprins la 3 goluri, pentru prima dată în acest meci. La pauză se intra cu 12-14, graţie reuşitelor Yrinei Glibko şi Deliei Mărginean, care au mai redus din diferenţă.

Şi partea secundă a fost începută în forţă de Danubius, au reuşit egalarea prin nou intrata Carmen Gheorghe, 14-14 în minutul 32, apoi preiau conducerea 16-15, minutul 34, jocul se desfăşoară pe contre până în minutul 43 când HCM Baia Mare se disnaţează hotărâtor la 3 goluri 19-22. La scorul 19-23, Alexandrina Soare cere time-ou, ceea ce s-a dovedit a fi o decizie inspirată a antrenoarei găleţence, Danubius revine până la 21-23 în minutul 47, prin golurile Yrinei Glibko. Finalul de meci le aparţine oaspetelor, HCM Baia Mare îşi măreşte avantajul la 6 goluri în minutul 59 (26-32) iar meciul se termină cu scorul 28-33 pntru HCM Baia Mare.

Pentru HC Danubius au marcat: Yrina Glibko 13 goluri, Delia Mărginean 4, Yulia Zaremba 3, Carmen Gheorghe 3, Dacina Curtean 2, Irina Lazarin 1, Cătălina Cioaric 1.

Evoluția scorului: min 5, 4-2, min 10, 7-3, min 15, 7-5, min 20, 9-7, min 25, 10-10, min 30, 12-14, min 35, 16-16, min 40, 18-19, min 45, 19-23, min 50, 21-25, min 55, 25-28, min 60, 28-33.

În urma înfrângerii de astăzi, HC Danubius preia ultimul loc în clasament cu 3 puncte din 9 jocuri. Pentru HC Danubius urmează meciul cu HCM Roman, marți, 29 ianuarie, de la ora 17.30, în direct la Digi Sport 2