HANDBAL: Pas mare spre liga secundă pentru HC Danubius

13

HC Danubius a mai făcut un pas spre liga secundă după înfrângerea de pe teren propriu 29-30 cu una dintre contracandiatele la retrogradare, SCM Craiova. Deși au condus la pauză cu  16-14, iar cu zece minute înainte de final aveau 3 goluri avans, gălățencele au terminat meciul învinse.

Prima parte a fost adjudecată de gălățence, după un început mai bun al craiovencelor, Daubius a egalat, minutul 3, 2-2, apoi au preluat conducerea, minutul 6, 3-2. Până la pauză Danubius s-a menținut la conducere, pe fondul golurilor Yrinei Glibko 8 la număr, revenită în formă maximă după cele 3 goluri din meciul cu CSM București,  iar avntajul cu care s-a intrat la cabine a fost destul de bun, 2 goluri, deși în minutul 20, Danubius conducea cu 12-7.
Repria secundă s-a disputat pe contre, ambele echipe au alternat la conducere, la fel ca în prima pate Craiova începe mai bine, egalează în minutul 32 iar în același minut preia conducerea, Danubius reintră în avantaj în minutul 38, 19-17, și menține avantajul până aproape de finalul partidei, 29-27, minutul 57. Finalul este incendiar, Ionica Munteanu, portarul de la Craiova, ”închide poarta”, colegele ei revin și egalează la 29. În ultimul minut de joc al meciului, Craiova beneficiază de o arnucare de la 7 metri, transformată de Carmen Amariei. La reluare cu 30 de secunde înainte de final, Danubius are atacul și două jucătoare în plus pe teren și poate spera la o egalare pe deplin meritată, dar Iulia Zaremba nu ajunge la mingea trimisă de o coechipieră și meciul se termină cu victoria la limită a oaspetelor.
Înfrângerea de astăzi atârnă greu în clasament pentru Danubius, asta și pe fondul succesului 30-28 a principalei contracandidate CSM Ploiești, pe teren propriu cu vicecampioanele de la U Jolidon Cluj Napoca. După XIII etape din Liga Națională Feminină, HC Danubius ocupă ultimul loc cu 3 puncte din 12 jocuri, la 4 puncte de CSM Ploiești și 6 de adversara de astăzi SCM Craiova.
Și în meciul de astăzi HC Danubius s-a folosit de un număr restrâns de jucătoare, iar pe lista marcatoarelor și-au trecut numele doar 6 jucătoare. Pentru Danubius au marcat: Yrina Glibko 14 goluri, Iulia Zaremba 7, Cătălina Cioarec și Irina Lazarin câte 3, Dacina Curtean și Delia Mărginean câte unul.

Evoluția scorului: min 5: 2-2, min 10, 5-5, min 15, 10-6, min 20, 12-7, min 25, 14-10, min 30: 16-14, min 35: 18-17, min 40, 21-22, min 45: 25-23, min 50: 26-24, min 55: 28-27, min 60: 29-30.

Pentru HC Danubius urmează meciul de pe terenul vicecampioanelor de la U Jolidon Cluj Napoca, sâmbătă, 16 februarie, de la ora 17.00, apoi derby-ul orgoliilor pe teren propriu cu HC Dunărea Brăila.