HANDBAL: Victorie sub semnul cifrei 7. HC Danubius-HC Dunărea 26-19

1

HC Danubius a obținut astăzi a doua victorie din acest sezon al LN, 26-19 la pauză 14-7 cu HC Dunărea Brăila. Victoria a stat sub semnul ciferi 7, fiind prima după 7 ani de înfrângeri acasă cu rivalele de peste Siret, prima după 7 etape, iar cea mai bună marcatoare a fost jucătoarea cu număul 77, Yrina Glibko.

Meciul a fost dominat în cea mai mare parte de Danubius, cu excepția primelor 5 minute, Danubius s-a aflat la conducere pe tot parcurul jocului. Primele au marcat brăilencele, Carmen Gheorghe a stabilit egalitatea în minutul 6, apoi prin o dublă a Yrinei Glibko, Danubius s-a instalat la conducerea jocului. Până la pauză, Danubius își mărește avantajul la 7 goluri, asta și pe fondul paradelor portarului gălățean, Dana Ancerencu.

Partea a doua se desfășoară după aceleași coordonate, Danubius reușește să își mențină avantajul, Brăila revine în meci la jumătatea parții secunde, minutul 48, 20-16, dar Yaroslava Burlacenko și Yrina Glibko, marchează și revin la avantajul confortabil al danubienelor pe tabelă. Și în repria a doua poarta a fost ”închisă” de veterana Dana Ancerencu cu numeroase părade chiar și din aruncări de la 7 metri.

Pentru HC Danubius au marcat: Yrina Glibko 9 goluri, Carmen Gheorghe 6, Yaroslava Burlacenko 4, Daciana Curtean 1, Mihaela Pătuleanu 2, Iulia Zaremba 2, Delia Mărginean 1. Portarul Dana Ancerencu a avut 15 intervenții.

Evoluția scorului: min 5: 0-1, min 10: 5-3, min 15: 6-4, min 20: 7-6, min 25: 11-7, min 30: 14-7, min 35: 16-9, min 40: 18-9, min 45: 20-13, min 50: 22-16, min 55: 26-17, min 60: 26-19.

Cu victoria de astăzi Danubius ajunge la 5 puncte în clasament, la 4 puncte de primul loc care asigură salvarea de la retrogradare ocupat de CSM Ploiești, iar decizia de marți a FRH în cazul Craiova va cântări decisiv în ceea ce privește echipa care va retrograda în acest sezon din Liga Națională.

Etapa viitoare Danubius va juca pe terenul celor de la HC Zalău, locul 4, echipă care în etapa curentă a pierdut la CSM Ploiești, în jurul datei de 3 martie.