HANDBAL: Danubius a rezistat o repriză la Zalău. HC Zalău-HC Danubius 30-25 (15-13)

2
În etapa a XVI-a din Liga Națională Feminină, HC Danubius a pierdut 25-30, la pauză 13-15 pe terenul celor de la HC Zalău. Lipsite de aportul căpitanului Dacianei Curtean și a portarului Cristina Bobeică, danubienele au făcut față o repriză echipei selecționerului suspendat pentru acest joc, Gheorghe Tadici. Echipa zălăuană s-a aflat aproape în permanență la conducere, cu excepția începutului de meci când Danubius a deschis scorul prin Yaroslava Burlacenko, pe finalul primei părți, Danubius s-a apropiat la un singur gol, 13-14, dar la pauză s-a intrat cu avantaj de două goluri pentru gazde. Debutul în partea a doua a fost dezastruos, gălățencele au macat primul gol în partea secundă în minutul 39, când echipa sălăjeană evolua în dublă inferioritate.
Pentru HC Danubius au marcat astăzi: Yrina Glibko 10 goluri,  Carmen Gheorghe 5, Yulia Zaremba 4, Yaroslava Burlacenko 2, Delia Mărginean 1, Maricica Trandafir 1, Mihaela Pătuleanu 1, Iulia Artean 1.
Etapa viitoare HC Danubius stă, următorul joc în Liga Națională pentru Danubius este preogramat în etapa a XVIII-a la Brașov cu ASC Corona.