HOCHEI: Dunărea se îndepărtează de semifinale

4

Primul meci din dubla de ”acasă” cu Steaua a fost pierdut de Dunărea 2-8 (2-2, 0-4, 0-2), un joc disputat la București în patinoarul Mihai Flamaropol. După un început perfect de partidă, dunărenii au deschis scorul în minutul 8, prin internaționalul de tineret Anton Cristian Popa asistat de Radim Kristan și Martin Person, apoi Patrick Rosemberg a dublat avantajul din șut de penalitate în minutul 10, a urmat o cădere inexplicabilă, presărată cu multe minute de eliminare în tabăra dunărenilor, un total de 36 de minute și 8 goluri consecutive marcate de steliști, 5 din cele 8 goluri fiind marcate de ”oaspeți” în superioritate numerică.

După înfrângerea de astăzi, dunărenii fac un pas în afara semifinalelor, rămân la 39 de puncte din 25 de jocuri, la 4 puncte de CSS Miercurea Ciuc, dar echipa din Ciuc are 3 meciuri mai puțin disputate. Pentru a mai spera la un loc în semifinale, Dunărea trebuie să câștige toate cele 3 meciuri rămase de disputat, 2 cu Progym și unul cu Steaua iar CS Școlar Miercurea Ciuc să piardă 2 din cele 4 meciuri pe care le mai are de disputat cu Progym Gheorgheni.

Mâine de la ora 17.00, tot la București este programat meciul doi de ”acasă” al dunărenilor din dubla din barajul pentru semifinale cu Steaua Rangers.