HOCHEI: Radu Viorel lider în clasamentul portarilor din barajul pentru semifinale

2
Dacă Adam Vylicil și ceilalți marcatori de la Dunărea au pierdut prima poziție în clasmaentul marcatorilor din baraj, nu același luru se poate spune și despre Radu Viorel, cel mai longeviv portar din LNH. În urma ultimelor meciuri din baraj ”Vio” nu numai că a rămas pe prima poziție în clasamentul portarilor dar și-a consolidat poziția de lider. După 10 jocuri din barajul pentru semifinale, Radu Viorel a acumulat un total de 600 minute pe gheață și un număr de 240 de șuturi apărate. Pe lângă cele 600 minute și 240 de șuturi apărate, Radu Viorel și-a trecut în palamresul din baraj și un joc ”clean sheet” (fără gol primit), în victoria 3-0 din meciul doi cu CS Școlar Miercurea Ciuc. Principalul urmăritor al lui Vio în clasamentul portarilor din baraj, stelistul Adrian Catrinoi a strâns în 10 jocuri, 520 de minute pe gheață și un număr de 179 de șuturi apărate.

Colegii din poarta dunării ai lui Radu Viorel, Lucian Hangan și Cristian Asandei, au