HOCHEI: Radu Viorel liderul portarilor din barajul pentru semifinale

19

Hocheiștii de la Dunărea nu au prins un loc în semifinalele ligii naționale dar în clasamentele individuale (marcatori, portari ș.a) sunt pe primul loc. La fel este și în clasamentul portarilor din barajul pentru semifinale, ierarhie câștigată de veteranul portarilor din LNH, Radu Viorel (43 de ani). În baraj, Radu Viorel a adunat un total de 933 de minute pe gheață și 382 șuturi apărate în cele 16 jocuri disputate, la aceste date se adaugă un meci ”clean sheat” (fără gol primit), în victoria 3-0 din meciul doi cu CS Școlar Miercurea Ciuc, de la Miercurea Ciuc. Urmăritorul lui Radu Viorel în clasamentul portarilor din baraj, harghiteanul Szabolocs Molnar de la Progym Gheorgheni a adunat în baraj 667 minute pe gheață și 237 șuturi apărate. Celălalt portar de la Dunărea, Lucian Hangan, a bifat etapele trecue primele minute în baraj, Hangan a apărat porta dunărenilor 31 de minute și a parat 7 șuturi.
În sezonul 2012-2013, Radu Viorel a apărat poarta CSM Dunărea în 31 de jocuri, a adunat un total de 1776 de minute pe gheață și un total de 586 de șuturi apărate în sezonul regulat, Cupa României și barajul pentru semifinale. Ceilalți portari gălățeni au evoluat în acest sezon astfel: Lucian Hangan a evoluat  108 minute și a adunat un total de 42 de șuturi apărate, Cristian Asandei, 16