VOLEI: Victorie scurtă pentru CSU Galați, 3-0 cu Trotușul Onești

4
Voleibalistele de la CSU Galați au făcut un prim pas spre etapa a II-a a play-off-ului ligii secunde, după ce au trecut rapid de Trotușul Onești, cu 3-0 (25- 12, 25-19, 25-18), un joc care a durat puțin peste o oră. Primul set a fost câștigat ușor de gălățence asta grație și începutul foarte bun cu 5 servicii consecutive ale Ioanei Stoica. Evoluția scorului: 5-0, 8-2, 10-3, 16-5, 23-10, 25-12.
Setul secund a fost mai echilibrat, gălățencele s-au desprins spre finalul setului, asta și datorită atacurilor năprazince ale Anei Maria Berdilă. Evoluția scorului: 3-3, 8-7, 11-9, 16-10, 20-15, 22-16, 25-19. Ultimul set s-a disputat după aceleași coordonate ca primle două, echipa gălățeană s-a aflat tot timpul la conducerea jocului și s-a impus cu 25-18. Evoluția scorului: 2-1, 5-3, 8-3, 16-9, 18-13, 21-17, 25-18.
Pentru CSU Galați au evoluat: Andreea Neculcea (Ioana Ștefu), Ana Maria Berdilă (căpitan), Oana Oprea (Bianca Rusu, Mirela Bobaru), Ioana Stoica, Irina Enciu, Roxana Petre, Mihaela Brazdeș-libero. Antrenor: Ileana Berdilă.
Cu victoria de astăzi, CSU Galați a luat o primă opținue pentru calificarea în etapa a II-a a play-off-ului, gălățencele mai au nevoie de un succes din două jocuri pentru a se califica mai departe. Meciul doi din play-off-ul cu Trotușul Onești se va juca la finalul lunii marite, sâmbătă, 30 martie, la Onești, dacă nu vor câștiga la Onești, ”studentele” vor mai disputa un meci pe teren propriu cu oneștencele, 6 aprilie, decisiv pentru calificarea în etapa a II-a din play-off.