BASCHET: Gălățeanul Florin Nini a câștigat Cupa României

2
Antrenorul gălățean Florin Nini, selecționerul echipei naționale feminine de senioare dar și antrenorul principal al echipei feminine CSM Târgoviște, a câștigat, împreună cu echipa pe care o pregătește Cupa României la baschet feminin. Echipa pregătită de tehnicianul gălățean a învins în finala cupei echipa gazdă a turneului final, CS Universitatea Alba Iulia cu  74-62 (20-17, 14-31, 21-23, 19-9), după ce în semifinala competiției a trecut cu 85-74 (16-33, 15-14, 29-15, 25-12) de ICIM Arad.  Florin Nini împreună cu CSM Târgoviște se impun pentru a doua oară consecutiv în finala cupei, sezonul trecut CSM Târgoviște cu Florin Nini pe banca tehnică au învins în finală CSM Sportul Studențesc București 72-39 (19-11, 17-8, 23-13, 13-7).

În Liga Națională de baschet feminin, echipa pregătită de antrenorul gălățean a terminat sezonul regulat pe primul loc și are mari șanse să își păstreze titlul câștigat anul trecut, în prima etapă din play-off va juca cu CSM Sportul Studențesc București (locul 8 la finalul sezonului regulat).