FOTBAL: Sporting Liești s-a impus cu 3-0 înainte de fluierul final, în duelul campioanelor din liga a IV-a

4
În weekend s-au disputat meciurile din etapa a XX-a din liga a IV-a Galați, o etapă în care liderul Sporting Liești a mai făcut un pas spre un nou titlu de campioană, după victoria 3-0 de la Vânători. Meciul de la Vânători dintre ultimele două campioane din liga a IV-a gălățeană nu a fost lipsit de incidente, în minutul 60 al jocului la scorul 3-0 pentru Sporting Liești, echipa gazdă s-a retras de pe teren acuzând invaliditatea ultimului gol marcat de Spoting Liești, meciul a fost omologat de Asociația Județeană de Fotbal Galați cu 3-0 pentru Sporting Liești. Tot în runda din weekend, viceliderul Metalosport a pierdut 0-1 la Ghidigeni, gazdele au marcat în ultimul minut din lovitură de pedeapsă. Celelalte rezultate din runda a XX-a din liga a IV-a gălățeană au fost: Quantum Club Galați-Bujorii Târgu Bujor 7-2, Unirea Braniștea-Sporting Tecuci 2-2, Avântul Matca-Gloria Ivești 0-1, Viitorul Costache Negri-Fulgerul Smulți 2-3, Victoria Independența-Avântul Drăgănești 3-2.
Cu 10 etape înainte de finalul ligii a IV-a Galați, Sporting Liești conduce în clasament cu 54 de puncte, golaveraj 96-19, din 18 jocuri, la 9 puncte distanța de echipa de pe locul 2, Metalosport 45 de puncte din 19 jocuri, pe locul 3 a urcat Quantum Club Galați cu 37 de puncte din 19 jocuri, golaveraj 54-36.